Tek ebeveynli ailelerin yaşadığı sorunların incelenmesi
Research for the problems of single-parents families
  1. Tez No: 566042
  2. Yazar: ÖZGE GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada tek ebeveyn olarak çocuklarının sorumluluklarını alan bireylerin yaşadığı sosyal, psikolojik, ekonomik sorunlar incelenmektedir. Bu araştırmanın konusu Türkiye'nin Düzce İlindeki tek ebeveynli ailelerin yaşantılarının derinlemesine incelenmesi ve gözlemlenmesidir. Araştırmada psiko-sosyal, ekonomik ve kültürel ihtiyaçların nitel araştırma ile belirlenmesi hedef alınmıştır. Verilerin toplanmasında yapılandırılmış görüşme ve çalışma grubunu oluşturan tek ebeveynlerin seçimi, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi ile yapılmış olup çalışma grubunu, 2019 yılında Düzce Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğünün ayni yardım ve aile danışmanlığı biriminden yararlanan, Düzce Merkez İlçesine bağlı ikamet eden 14 kadın ve 2 erkek birey oluşturmaktadır. Araştırmada yapılandırılmış görüşme formları kullanılmış olup ses kayıt cihazı ve not yazma ile görüşmeler kayıt altına alınmıştır. Araştırma bulgularına göre tek ebeveynli aileleri en çok etkileyen durum sosyo- ekonomik olarak sarsılmaları olduğu ve maddi olarak asgari yaşam standardı altında olan ailelerin iletişim sorunlarının da doğduğu gözlemlenerek, tek ebeveyn bireylerin maddi olarak zor şartlarda olması kendilerinin daha fazla yıpranmalarına neden olduğuna ilişkin sonuçlar belirlenmiştir. Tek ebeveyn olan bireylerin genellikle içe kapanık oldukları ve aktif sosyal yaşamlarının olmadığı durumu da elde edilen tespitler arasındadır. Tek ebeveynlerin rol ve sorumluluklarında değişim olması nedeni ile çocuklarının davranışlarında ilk süreçte sinir hali ve kızgınlık, davranışlarında değişiklikler olduğu ve iletişim kurmakta zorlandıkları bilgileri alınırken tek ebeveynlerin genelde baş etme yöntemi olarak psikolojik destek aldıkları, tek başlarına bu süreci atlatmakta zorlandıkları bulguları elde edilmiştir. Tek ebeveyn erkeklerin kadınlara göre çocuk bakımında daha tedirgin oldukları ve çocuk bakımı hakkında eğitim almak istedikleri de elde edilen bulgular arasındadır. Tek ebeveyn olan yeni aile türünün doğal süreçlerinin zor olduğu ve ebeveynlerin baş etmekte zorlandıkları konusunun yer aldığı araştırmada aynı zamanda aile kurumunun devamının sağlandığı süreçte sorunların önceden önlenebilmesi ve dolayısıyla sosyal hizmet gereksinimlerini ortaya konması adına öneriler kısmı ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social, psychological and economic problems of individuals who take responsibility of their children as a single parent are examined in this study. This research is the subject in-depth examination and observation of the lives of single parent families in Duzce/Turkey . The aim of the study is to determine the psycho-social, economic and cultural needs through qualitative research. In the collection of the data, The structured interview and the selection of single parents in the study group were done by using criterion sampling method. The study group consisted of 14 female and 2 male individuals living in Düzce Merkez district who benefited from the in-kind aid and family counseling unit of Social Assistance Affairs Directorate of Düzce Municipality in 2019. Structured interview forms were used in the research and interviews were recorded with voice recorder and note writing. According to the findings of the study, it was observed that the most affecting situation for single-parent families was their socio-economic quaking and the communication problems of the families living under the minimum standard of living were also appeared and thus, it has been determined that the fact that single parent individuals are in difficult economic conditions causes them to wear off more. It is also found that individuals who are single parents are usually withdrawn and do not have active social lives. As a result of changes in the roles and responsibilities of single parents, it was observed that there were nerve and anger, changes in their behaviors in their children's behaviors and learned that difficulties in communicating was appeared, during the first period.The results of the study showed that single parents are taking psychological support as a method of coping at the beginning since, they had difficulty in surviving this process alone. Findings that single-parent men are more anxious in child care than women and want to receive education about child care are among the findings of the study. The research, which is about the fact that the natural processes of the new family type, which is a single parent, is difficult and that parents have difficulty in coping with, is supported by the suggestions part in order to prevent problems in advance during the period in which the family institution is maintained.