Periferik kanda metabolik sendrom için seçilmiş genlerin genotiplemesi
Genotyping of selected genes for metabolic syndrome in peripheral blood
- Tez No: 541396
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ÜNALTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Metabolik Sendrom (MetS); dislipidemi, hipertansiyon, insülin direnci ve obeziteyi içeren kardiyometabolik risk faktörlerinin bileşkesidir ve günümüz yaşam şartlarının değişmesiyle sıklığı her geçen yıl artmaktadır. Altında yatan genetik faktörlerin aydınlatılması için çalışmalar yapılmaktadır. ACSL4 enerji metabolizması için major organ olan karaciğerde predominant olarak bulunmaktadır ve yağ asidi düzenlenmesi için gerekli yolaklarda doğrudan ve dolaylı olarak görev alır. ACSL4'ün metabolik sendrom bileşenleri üzerine etki etmesi, MetS için risk belirteci olabilmesi açışından onu aday yapmaktadır. Bu çalışmada ACSL4 geni rs7886473 varyantının TEKHARF çalışma grubundaki MetS hastaları üzerinde hastalık bileşenleri üzerine etkisinin araştırılması ve bu varyantın sıklığının bulunması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma grubu TEKHARF kapsamındaki bireylerden oluşturulmuştur. ACSL4 geni rs7886473 varyantının qPZR ile genotiplemesinden önce ACSL4 geninin anlatım analizi yapılmıştır. Bulgu: ACSL4 gen anlatım analizi sonucu MetS hastalarında kontrol grubuna oranla daha yüksek gen anlatım grafiği mevcuttur. rs7886473 varyantının genotipleme sonucuna göre ise MetS, hipertansiyon, diabetes mellitus ve koroner kalp hastalığı parametrelerinde sırasıyla p=0,39, p=0,64, p=0,81, p=0,31 değerleri bulunmuştur. Sonuç: ACSL4 gen anlatım analizi sonucu MetS hastalarında kontrol grubuna oranla daha yüksek gen anlatım grafiği mevcuttur. rs7886473 varyantının genotipleme sonucuna göre ise MetS, hipertansiyon, diabetes mellitus ve koroner kalp hastalığı parametrelerinde sırasıyla p=0,39, p=0,64, p=0,81, p=0,31 değerleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Metabolic Syndrome (MetS); cardiometabolic risk factors including dyslipidemia, hypertension, insulin resistance and obesity, and the frequency is increasing with each passing year as the living conditions change. Studies are underway to clarify underlying genetic factors. ACSL4 is predominantly in the liver, the major organ for energy metabolism, and is directly or indirectly involved in the pathways required for fatty acid regulation. The influence of ACSL4 on metabolic syndrome components makes it a candidate for the risk-taker for MetS. In this study, it was aimed to investigate the effect of ACSL4 variant rs7886473 on disease components on the MetS patients in the TEKHARF study group and to find the frequency of this variant. Method: The working group was composed of individuals within the scope of TEKHARF. Expression analysis of the ACSL4 gene was performed prior to qPZR genotyping of the ACSL4 variant rs7886473. Result: In the MetS patients with ACSL4 gene expression analysis, there is a higher expression graph than the control group. According to the genotyping result of rs7886473 variant, MetS, hypertension, diabetes mellitus and coronary heart disease parameters were found as p = 0,39, p = 0,64, p = 0,81, p = 0,31 respectively. Discussion: It was determined that the significance values found in this variant did not affect the MetS components.