Çelik döküm işyerinde iki risk değerlendirmesinin karşılaştırılması
Comparison of two risk assessment in steel foundry workplace
  1. Tez No: 541433
  2. Yazar: HÜSEYİN AVNİ YARDIMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM İŞSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun da gerçekleştirilmek istenen en önemli nokta riskleri önceden belirleyebilmek için önleyici yaklaşım modelini oluşturmak ve kabul ettirmektir. Önleyici yaklaşım denilince akla ilk gelen maddeler; eğitim, denetim, gözetim ve risk değerlendirmesidir. Risk değerlendirmesi de çalışılan ortamlarda, insanlara zarar verebilecek tehlikeleri ve yarattığı riskleri belirleyerek, tedbir alınması konusunda öncelikli adımları oluşturmak için uygulanan proaktif yaklaşım metodudur. Sayısal ve sözel olmak üzere veya her iki yöntemin bir arada kullanıldığı yöntemle de risk analizi yapılabilir. Bu çalışmada sayısal risk analiz metotlarından5x5 L tipi matris yöntemi ile Fine-Kinney yöntemini kullanarak döküm sanayinde meydana gelebilecek riskleri proaktif yaklaşım ile tespit ederek tehlike önem dereceleri karşılaştırıldı. İki yöntemin kullanılması ile elde edilen sonuç olarak; Fine-Kinney metodu, gerek şiddet parametresinin detayı gerekse frekans parametre farkından dolayı bulunan risk skorunun büyüklüğünün tanımlanması açısından daha kesin ve geniş bir bilgi vermekte olup, 5x5 L tipi matris metoduna göre tehlikelerin daha net anlaşılmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The most important target of the Occupational Health and Safety Code number 6331 is to create a preventive approach model to monitor previously the risks and to make these accept. The preventive approach consists fırstly from education and risk analysis. The risk analysis is a proactive or reactive approach system applied in order to evaluate the risks and the dangers harmful in the work ambiance and to determine the measures. The risk analysis could be performed in two ways using qualitative or quantitative methods. Both methods could be also used together. In this work the risks which may occur in the steel foundries are evaluated with a proactive approach using the 5x5 Matrix method and the Fine Kinney method and the results of risks level are compared. With the detailed severity parameters and the additional frequency parameters the results obtained with the Fine Kinney method are more certain in order to evaluate the risk level and are suppling more detailed information. So the risks are more clearly understood compared to the 5x5 Matrix method.