Taş ocağı işletmesinde risk analizi ve düzeltici önleyici faaliyetler
Risk analysis and corrective and preventive action at the quarry business
- Tez No: 541455
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ULUSAM SEÇKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez çalışmasında; inşaatlarda kullanmak üzere taş ve benzeri minerallerin açık ocak madenciliği yöntemiyle çıkarıldığı açık tipteki madenlerin; volkanik kayalar, kaolin, mıcır, granit, kireç taşı, mermer, kum taşı gibi taşların çıkarılması için kullanılan yöntemler ve işletmedeki riskler ele alınmıştır. Bu risklerin önlenmesi ve ortadan kaldırılması için gerekli önleyici ve düzenleyici faaliyetler belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında; İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili genel kavramlar, iş kazaları, meslek hastalıkları, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlara ait yasal mevzuatlar ve son olarak Taş Ocağı işleme tesisindeki İş Sağlığı ve Güvenliği açısından genel risk analizi ve buna karşın bu risklerin ortadan kaldırılmasına yönelik önlemlerin nasıl alınacağına dair önlem ve öneriler geniş olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; The stone and other minerals for use in construction of the open pitmining method of extraction of minerals in the open type; like volcanic rock, kaolin, stone, granite, limestone, marble, methods and risks in the business are used for there moval of Stones and Stone was discussed. The prevention of risks and necessary preventive and regulatory activities have been identified for elimination. In this study; Occupational Health and general concepts related to safety, occupationalaccidents, occupationaldiseases, national and belonging to international institutions and legislation and Occupational Health at the end of the Quarry processing plant and general risk analysis for security and where as how taken measures to eliminate these risks safeguards and recommendations are discussedextensively.