Arı sütü ekstraktının T-BHP ile uyarılmış oksidatif hasara karşı koruyucu etkisi
Investigation of protective effect of royall jelly against oxidative damage induced BY T-NHP
- Tez No: 541465
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Arı sütü bal arıları tarafından değişik bitkilerden toplanarak üretilen yapışkan reçinemsi bir maddedir. Arı sütünün etkisi arıların bitkilerden topladığı antioksidan etkili bileşenlerine bağlıdır. Fenolik bileşikler antioksidan özellikler göstermektedir. Polifenoller indirgeyici ajan olma, metal şelatlama ve serbest radikal süpürücü özellik gösterir. Araştırmacıların son çalışmalarına göre eritrosit membranlarının dış yüzeyinde bulunan proteinler serbest radikaller için kolay hedeftirler. Bu çalışmadaki amacımız hasarlı eritrosit hücre modellerini kullanarak arı sütü ekstraktının koruyucu etkisini araştırmaktır. Bu çalışmada kolay elde edilebilmesi ve akut oksidatif hasar çalışmalarında sıklıkla kullanılan bir model olmasından dolayı eritrosit hücreleri seçildi. Organik bir hidroperoksit olan t-BHP, oksidatif hücre hasarı mekanizmalarını kapsayan çalışmalarda sıklıkla kullanılan bir bileşiktir. Sağlıklı bireylerden etik kurul onayı ile alınan kanlardan eritrosit hücreleri izole edildi. Elde edilen eritrosit paketi kontrol, arı sütü ekstraktı, pozitif kontrol (kuersetin) ve negatif kontrol (t-BHP) olarak dört gruba ayrıldı. Eritrosit paketlerine öncelikle ekstrakt muamelesi ve ardından t-BHP muamelesi uygulandı. Daha sonra negatif kontrolde oluşacak hasara karşı arı sütünün koruyucu etkilerini görmek için malondialdehit (MDA) düzeyleri ve antioksidan enzim aktiviteleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Royal jelly is an adhesive resinious matter produced by bees picking from various plants. Major parts of royal jelly contain flavonoids, phenolic compounds and essential oils. Phenolic compounds exhibit antioxidant properties. Polyphenols have reductive agent property, metal chelating and free radical scavenging properties. The proteins on the outer surface of the resultant erythrocyte membranes are easy to target by free radicals. It is also an efficient model for the oxidative damage due to the ease of erythrocyte elution and its use as a cell model in studies. The aim of this study is to investigate the protective capacity of royal jelly extract using damaged erythocyte cell models. Tert-butyl hydroperoxide (t-BHP) is an organic peroxide that causes oxidative damage in human erythrocyte cells. Erythrocyte cells were isolated from blood taken by healthy ethics committee approval. The obtained erythrocyte package was divided into four groups as control, Royal jelly extract, positive control (quercetin) and negative control (t-BHP). Erythrocyte packages were first treated with extract and then with t-BHP treatment. Malondialdehyde (MDA), enzyme activite were evaluated to determine the protective effects of the Royal jelly against the negative control.