Elbistan halk kültürü incelemesi
Examination's of Elbistan folk culture
  1. Tez No: 541466
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVDET AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 379
Özet
Bu çalışmada, Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesindeki geçiş dönemleri olan doğum, evlenme, ölüm adetleri ve bunlara bağlı uygulamalar, inanışlar, bayram, tören ve kutlamalar, halk inanışları, halk mutfağı ve anonim halk edebiyatı ürünleri incelenmiştir. Halk kültürüyle ilgili olan birinci bölümde ele alınan konularda, geçiş dönemleriyle ilgili yazılı kaynaklardan alınan bilgilerin verilmesinin ardından, sözlü kaynaklardan elde edilen adet ve inanmalar incelenmiştir. Anonim halk edebiyatıyla ilgili olan ikinci bölümde manzum, manzum-mensur, mensur ürünlere yer verilmiştir. Yazılı kaynaklar incelenmiş ve yörede bulunan ürünlere yer verilip, bunların sınıflandırılmaları yapılmıştır. Her bölümün sonunda, biçim ve içerik yönünden değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmamızın sonunda, yazılı kaynaklara ve sözlü kaynaklara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, births, marriages, deaths and practices, beliefs, feasts, ceremonies and celebrations, folk beliefs, folk cuisine and anonymous folk literature products were examined. After the information received from the written sources related to the transition periods in the subjects discussed in the first chapter about folk culture, the numbers and beliefs obtained from the oral sources were examined. In the second section, which is related to anonymous folk literature, verse, prose-prose, and prose products are included. Written sources were examined and the products in the region were included and their classifications were made. At the end of each chapter, evaluations were made in terms of form and content. At the end of our study, written sources and oral resources are included.