Sosyal bilgiler öğretmenlerinin sosyal bilgiler dersinde kullandıkları sosyal bilgiler eğitimi gelenekleri ile ilgili görüşleri
Social studies teachers' views on their teaching methods and training approaches
- Tez No: 541488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırmanın amacı sosyal bilgiler eğitiminde kullanılan gelenekleri sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşlerine göre değerlendirmektir. Bu araştırmayla birlikte sosyal bilgiler dersinin işlenişinde bir farkındalık yaratmak amaçlanmaktadır. Araştırmadaki verilerin analizi için parametrik testler arasında gösterilen tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) ve bağımsız guruplar için uygulanan t testi kullanılmıştır. Araştırmaya Millî Eğitim Bakanlığında çalışan 139 sosyal bilgiler öğretmeni katılmıştır. Verilerin analizi doğrultusunda Sosyal bilgiler geleneklerinin derslerde kullanım durumları öğretmenlerin cinsiyet, mezuniyet durumu ve mesleki kıdem yılı gibi değişkenlerine göre değişmediği ve öğretmenlerin geleneklere ilişkin görüşlerinin bu değişkenlerden kaynaklı anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main objective of my reasearch is to evaluate the approaches that are used in social studies according to the views of branch teachers. In this study, it is intended to create awareness on activities that are used in lessons. In the statistical analyzes of this study data, one dimentional variation analyze and t test for ındependent groups were used. The research sample was created from 139 social studies teachers from ministry of education. According to the findings, branch teachers' teaching methods did not differ according to their gender, graduation status, year of seniority and also; opinions of teachers did not indicate meaningful differences in terms of these variables.