Merkezi hekim randevu sistemi (MHRS) ve devam eden muayene çalışma cetvelleri (DEMC)'nin romatoloji polikliniği'nde hasta devamsızlığına etkisi
Central versus on-site appointment system and causes of loss-to-follow-up in a tertiary-care rheumatology outpatient setting
- Tez No: 541531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KÜÇÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Bir üçüncü basamak hastanenin tek hekim romatoloji polikliniğinde devam eden muayene hekim çalışma cetvellerinin (DEMC) kullanılmaya başlanmasından önce ve sonra ve takibe devam etme oranları ve randevu alma güçlüğünün karşılaştırılması. MATERYAL VE METOT: Bir üçüncü basamak hastanede 34 aylık bir dönemde tek hekim romatoloji polikliniğine gelen hastaların demografik bilgileri, tanı kodları, reçete kayıtları hastane veritabanından elde edildi. Çalışma dönemi yeni randevu sisteminin başlama tarihine göre eski dönem ve DEMC dönemi olarak ayrıldı. Yeni DMARD ya da immünsupresif ilaç tedavisi başlanan hastaların kontrole gelme oranları hesaplandı, eski dönem ve DEMC dönemi karışık etki modelli lojistik regresyon analizi ile karşılaştırıldı. Devamsızlık tarihi eski döneme ve DEMC dönemine tekabül eden hastalar arasından rastgele örnekleme ile belirlenen kişilerle telefon üzerinden bir yapılandırılmış görüşme yapılarak devamsızlık gerekçeleri soruldu. Devamsızlık sebebi olarak randevu alma güçlüğü bildirenlerin oranları kikare testi ile karşılaştırıldı. Muayene türleri ve vizit tanılarının değişimi kaba oranlarla özetlenerek karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmada, 2088 tanesi (%29,6) DEMC döneminde, 4957 tanesi (%70,4) eski dönemde olmak üzere 7045 hastanın verileri değerlendirildi. DEMC döneminde eski döneme kıyasla randevusuz vizit oranları ve enflamatuar romatizmal hastalık tanısı girilmemiş vizit oranları azalmıştır. DMARD ya da immünsupresif tedavi verilen 774 hasta arasında yapılan analizde DEMC döneminde ilaç başlanmış bir hastanın 3-6 hafta sonra kontrolüne gelme ihtimali eski dönemdeki bir hastaya kıyasla %52 daha fazla bulundu. (OR: 1,52, %95 GA 1,16.1,99, p=0,003). Devamsızlık nedenleri hakkında görüşme yapılan 165 hasta arasında yapılan analizde devamsızlık nedeni olarak randevu alma güçlüğü belirtenlerin oranı eski dönemde %40, DEMC döneminde %44 saptandı (p=0,49). SONUÇ: DEMC sistemi ile randevusuz muayene oranları azalmış, enflamatuar romatizmal hastalıklara ayrılan vizitler ve yeni DMARD/immünsupresif tedavi başlayan hastaların kontrol oranları artmıştır. Devamsız hastalara göre randevu alma güçlüğünde belirgin azalma gözlenmemiştir. Polikliniğe devamsız hastaların eski viii dönemde ve DEMC döneminde kontrole gelememe sebebini randevu alma zorluğu olarak bildirme oranı ise benzer bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Romatoloji, MHRS, DEMC, takip, devamsızlık
Özet (Çeviri)
CENTRAL VERSUS ON-SITE APPOİNTMENT SYSTEM AND CAUSES OF LOSS-TO-FOLLOW-UP IN A TERTIARY-CARE RHEUMATOLOGY OUTPATIENT SETTING AIM: Compare the rates of follow-up visits and difficulty of making an appointment as a cause of loss-to-follow-up before and after the implementation of an on-site appointment system. METHODS: Hospital database was used to collect data for visit dates, demographic variables, diagnostic codes, and issued prescriptions spanning a 34-month period in a single-physician outpatient rheumatology clinic of a tertiary care public hospital. The study period was divided into two based on the initiation date of a new on-site appointment system (DEMC). We calculated the rates of attending a follow-up visit after starting a new DMARD or immunosuppressive treatment and fitted a mixed effects logistic regression model to compare attendance in the two study periods. We also conducted a structured telephone interview with absentees randomly selected from the central vs on-site appointment periods.based on the final visit date. We compare the rates of difficulty of making an appointment as the cause of absenteeism in the study periods using a chi-squared test. We also summarized crude rates of visit types and diagnoses for comparison between the two periods. RESULTS: The study included 7045 patients, 4957 from the central-appointment period, and 2088 from the on-site appointment period. The crude rates of visits without appointment decreased and the rate of visits with an inflammatory rheumatic disease increased in the on-site appointment period. A DMARD or immunosuppressive treatment was initiated for 774 patients. The odds ratio for attending the outpatient clinic for a follow-up within 3-6 weeks of treatment initiation was 1.52 in the on-site appointment period compared to the central appointment period (95% CI 1.16.1.99, p=0.003). On interviewing 165 absentees randomly selected from the two study periods, the rate of stating the difficulty of making an appointment as the cause of absenteeism was not significantly different for the two study periods (40% vs 44% for the central vs on-site appointment periods respectively. p=0.49). CONCLUSIONS: Crude rates of visits with appointments and visits with an inflammatory rheumatic disease were increased and significantly more patients attended a follow-up after DMARD or immunosuppressive initiation after the x implementation of an on-site appointment system. Whereas the proportion of absentees finding it difficult to make an appointment remained relatively similar. KEY WORDS: Rheumatology, MHRS, DEMC, follow-up, absenteeism