İntrapartum ultrasonografinin fetal doğum ağırlığı tahmininde doğruluğunu etkileyen faktörler ve hadlock modellerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the factors and hadlock models that affect the accuracy of intrapartum ultrasonography on the estimation of fetal birth weight
  1. Tez No: 541535
  2. Yazar: KÜBRA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. AYSU AKÇA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Preterm ve term doğumlarda doğumdan önceki maksimum 48 saat içinde yapılan ultrasonografi ölçümündeki tahmini fetal ağırlığın doğruluğunu etkileyen faktörleri ve Hadlock 1, Hadlock 2, Hadlock 3, Hadlock 4 formüllerinin hangi gruplarda kullanmanın avantajlı olacağını belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne Mart 2018 ve Ocak 2019 tarihleri arasında doğum için başvurmuş 24.-42. gebelik haftasında, tekil canlı gebeliği olan ve bilinen fetal yapısal, kromozomal anomalisi olmayan toplam 300 gebenin tahmini fetal ağırlık ölçüleri doğumhanede bulunan Mindray M5 marka cihaz kullanılarak aynı hekim tarafından ölçüldü. Ultrasonografik ölçüm yapıldıktan sonra maksimum 48 saat içinde doğuran hastalar çalışmaya dahil edildi. Tahmini fetal doğum ağırlığı biparietal çap (biparietal diameter -BPD), kafa çevresi (head circumference- HC), karın çevresi (abdominal circumference -AC), femur boyu (femur length- FL) fetal biyometrik parametreleriyle dört farklı formül Hadlock formülü; Hadlock 1, 2, 3, ve 4 kullanılarak hesaplandı. Bulgular: Fetusların intrapartum ultrasonografi ile yapılan tahmini doğum ağırlığı ile doğumdan hemen sonra ölçülen gerçek doğum ağırlığı arasındaki farkın ± %10 aralığında olmasına göre Hadlock formüllerinin tahmin etme güçlerine bakıldığında; Hadlock 1 için %79,3; Hadlock 2 için %81; Hadlock 3 için %75,3 ve Hadlock 4 için %76,3 olarak bulunmuştur. En yüksek doğru tahmin edebilme gücü Hadlock 2'de tespit edilmiştir. Hadlock formüllerinden en yüksek sensitivite (%74) ve spesifite (%75) yine Hadlock 2' ye aittir. En düşük sensitivite (%63) ve spesifite (%60) Hadlock 4 formülünde bulunmuştur. Maternal-fetal demografik ve klinik özelliklerin doğum ağırlığı tahminine etkileri incelendiğinde Hadlock 2 formülünün tahmin etme gücü değişmemektedir (p>0.05). Hadlock 1 formülü term gebeliklerde %79,9 tahmin edebilme gücüne sahipken prematür gebeliklerde bu oran %57,4'e düşmektedir. Gestasyonel diyabet Hadlock 3' ün doğru tahmin oranını %81,2'den %61,3 'e; Hadlock 4'ün doğru tahmin oranını %80,5'den %67,9' a düşürmektedir. Prematürite Hadlock 3 formülünün doğru tahmin edebilme gücünü %83,7' den %57,4'e düşürürken; Hadlock 4 formülünün doğru tahmin oranını ise %83,3' ten %63,9 'a düşürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim was to assess the factors affecting fetal birth weight when biometric measures were taken within the 48 hours before birth in term and preterm pregnancies and to determine which one of the Hadlock Formulas; Hadlock 1, Hadlock 2, Hadlock 3 or Hadlock 4 was more suitable for term and/or preterm pregnancies. Materials and Methods: Biometrics measurements of 300 singleton pregnancies, without any known chromosomal anomalies, between 24 and 42 weeks' gestation and who gave birth at our clinic's, Health Sciences University Istanbul Kanuni Sultan Suleyman Teaching and Research Hospital, delivery room between March 2018 and January 2019 were taken using Mindray M5 ultrasonography machine. Patients who gave birth within 48 hours after their biometric measurements had been taken were included in the study. Estimated fetal birthweight, biparietal diameter (BPD), head circumference (HC), abdominal circumference (AC) and femur length (FL) were calculated using four different Hadlock Formulas; Hadlock 1, 2, 3, and 4. Results: By comparing the intrapartum estimated fetal weights measured by ultrasonography and the real fetal weights measured postpartum, Hadlock Formulas' accurate prediction rates were determined. A weight prediction was accepted as accurate when the difference between intrapartum and postpartum measurements fell within a range of ± %10. Calculated accurate prediction rates were; Hadlock 1 79.3%, Hadlock 2 81%, Hadlock 3 75.3% and Hadlock 4 76.3%. Highest accurate prediction rate was calculated for Hadlock 2. Highest sensitivity (74%) and specificity (75%) were also seen with Hadlock 2. Lowest sensitivity (63%) and specificity (60%) was calculated for Hadlock 4. When maternal-fetal demographic data and clinical factors were integrated in the measurements accurate prediction rate of Hadlock 2 has not changed (p>0.05). Hadlock 1's accurate prediction rate was 79.9% for term pregnancies whereas this rate was lower for preterm pregnancies (57.4%). When factors such as gestational diabetes were included in the assessment, accurate prediction rate of Hadlock 3 declined from 81.2% to 61.3% and accurate prediction rate of Hadlock 4 declined from 80.5% to 67.9%.