Kronik obstrüktif akciğer hastalığı akut atakta hasta profili
Patient profile in chronic obstructive pulmonary disease exacerbation
  1. Tez No: 541534
  2. Yazar: TUĞBA NAZİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA CÖMERT, DOÇ. DR. ELİF TORUN PARMAKSIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
GİRİŞ: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), genellikle zararlı partikül veya gazlara ciddi maruziyetin neden olduğu havayolu ve/veya alveoler anormalliklere bağlı kalıcı hava akımı kısıtlanması ve solunumsal semptomlarla karakterize, yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH akut atak; hastanın semptomlarında ek tedavi gerektirecek düzeyde kötüleşme ile karakterize bir olaydır. KOAH, uzun süren kronik bir hastalık olması, çalışma gücünü sınırlaması, sık akut ataklar ile seyretmesi, akut ataklarda oluşan solunum yetmezliği ve hastanın uzun süre yoğun bakımda kalması, erken ölümle iş gücü kaybı oluşturması gibi sonuçları nedeniyle sosyoekonomik yönden toplum için ciddi bir yük oluşturur. Çalışmamızda KOAH akut atak hasta profilinin ve risk faktörlerin belirlenmesi, atağa sebep olan patojenlerin saptanmasını amaçladık. MATERYAL VE METOD: Ağustos 2017 – Kasım 2018tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniğinde KOAH akut atak tanısı ile yatırılan hastalar çalışmamıza dahil edildi. Çalışmaya katılan hastaların sosyodemografik özellikleri, medikal öyküleri ve semptomları sorgulandı. Hastalara kliniğimizde yatarak takip edildiği zaman içerisinde solunum fonksiyon testi (SFT) ve karbonmonoksit diffüzyon kapasitesi (DLCO) ölçümleri, kantitatif balgam kültürü, ekokardiyografi (EKO), altı dakika yürüme testi (6 DYT) yapıldı. C-reaktif protein (CRP), prokalsitonin, D-Dimer değerlerini içeren biokimyasal değerlendirme yapıldı. Veriler IBM SPSS 17.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmamıza alınan 100 hastanın 74'ü (%74) erkek, 26'sı (%26) kadın; yaş ortalaması 69,05±10,21 yıl olarak bulundu. Hastaların vücut kitle indeksi (VKİ) ortalaması 25,52±5,31 kg/m2, KOAH süresi 99,31±98,58 ay, sigara kullanımı 51,06±35,75 paket-yıldı. Sigara içme yönünden cinsler arasındaki fark anlamlı bulundu (p0,05, p>0,05). Çalışmaya alınan hastaları VKİ
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is characterized with airway and/or alveolar abnormalities leading to permanent airway obstruction and respiratory symptoms, primarily caused by prolonged exposure to detrimental particles or gases. It is an epidemic disease which can be prevented and treated. Acute exacerbations are characterized with worsening of the symptoms requiring additional treatment. COPD creates significant socioeconomic burden on the society, because it is a chronic disease which limits work force, necessitates hospitalization during acute exacerbations, and causes loss of of work force by increasing mortality. We aimed to define patient profile and risk factors associated with, and pathogens causing acute exacarbations. MATERIAL AND METHOD: Patients admitted for acute COPD exacarbation between August 2017 and November 2018 at the Department of Respiratory Medicine of University of Health Sciences, Kartal Dr. Lutfi Kirdar Teaching and Research Hospital were enrolled in the study. Each patient was questioned for demographics, medical history and symptoms. Spirometry, diffusing capacity of lung for carbon monoxide (DLCO) testing, quantitative sputum cultures, echocardiography and 6- minute walk test were performed on all patients. C-reactive protein (CRP), procalcitonin and D-Dimer values were obtained. Data were analyzed using IBM SPSS 17.0 software (SPSS Inc., Chicago, IL, USA). RESULTS: Of the 100 patients included in the study, 74 (74%) were male. Mean±SD age was 69.05±10.21 years. Mean±SD body mass index (BMI) was 25.52±5.31 kg/m2 , duration of COPD 99.31±98.58 moths, and duration of cigarette smoking 51.06±35.75 pack-years. There was statistically significant difference between genders in terms of cigarette smoking (p0.05). Following separation of the study population into 2 groups as BMI