Sinemasal anlatımın bir unsuru olarak diyalog
Dialogue as an element of cinematic expression
  1. Tez No: 541601
  2. Yazar: SEVRA BAKLACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİR ASLANYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sesle ilgili gerekli teknolojik gelişimin sağlanması sonucunda diyalog, sesin temel unsurlarından biri olarak sinemaya girmiş ve filmin anlatım yapısında önemli değişiklikler meydana getirerek çeşitli işlevler yüklenmiştir. İlk zamanlarda diyaloğun, sessiz sinemanın görsel gücünü sarsacağını düşünen dönemin sinema otoriteleri bu gelişmeye endişeyle yaklaşmış, bir kısmı ise bunu tarihsel bir zorunluluk olarak kabul etmiştir. Günümüzde film senaryosu yazan hemen herkes karakterlerine diyalog yazmakta fakat çoğunlukla bunu ince eleyip sık dokumadan yapmaktadır. Oysa diyalog, varlığıyla da yokluğuyla da filmin dramatik olarak biçimlenmesini kritik bir şekilde etkilemektedir. Diyaloğun önemine rağmen sinema alanında yapılan çalışmalarda diyalog, çoğunlukla ihmal edilen bir konu olmuştur. Son yıllarda yurtdışında bu alandaki çalışmalar görece olarak artmış olsa da, konu üzerine olan yazın çok sınırlı kalmaya devam etmektedir. Hem teoriye hem de uygulamaya odaklanan bu çalışma, diyaloğun sinemadaki fonksiyonunu irdeleyerek ilgili alanyazına ve alandaki uygulamalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the necessary technological development related to sound, dialogue has entered into cinema as one of the basic elements of voice and has brought various functions by bringing important changes in the expression of film. In the early days, the cinematic authorities of the era who considered that the dialogue would shake the visual power of the silent movie approached this development anxiously, and some considered it as a historical necessity. Nowadays, almost all scenario writers write dialoguefortheir characters, but mostly they do it without going over it with a fine tooth comb. However, dialogue critically affects the dramatic shaping of amovie both by its existence and its absence. Despite the importance of dialogue, it has often been neglected in studies conducted in the field of cinema. In recent years, studies in this area have increased relatively broad, but the literature on the subject remains very limited. This study focuses on both theory and practice and aims to contribute to the related literature and the applications in the field by examining the function of dialogue in cinema.