KOBİ'ler ve Türkiye ekonomisindeki yeri
Place in economic and SMEs
- Tez No: 541602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL CEM AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada globalleşen ekonomik düzende KOBİ (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler)'lerin mevcut durumları , Türkiye ekonomisine avantajları ve dezavantajları, ekonomik ve finansal sorunları araştırılmaktadır. Yaşanan hızlı değişimlerden dolayı ticaretteki rekabet ulus dışına çıkmıştır. Bu aşamada KOBİ'ler sadece bölgesel ve ulusal değil, global rekabet üstünlüğünü yakalamak durumundalar. Esnek üretim yapıları, inovasyona eğilim, hızlı karar alma yeteneği ve çalışanlarını motive edebilme gibi avantajlar ile birlikte, ölçek ekonomilere sahip global işletmelerin, ölçeklerinden kaynaklanan avantajları elde etmeleri gerekmektedir. Küçük firmalar sermaye gerektiren yatırımlar konusunda, Pazar bulmada büyük firmalara zayıf düşmektedirler. Piyasa koşullarına entegre olmada KOBİ'lerin sahip olduğu esneklik önemli olduğundan dolayı çok hızlı gelişen dünya pazarlarına büyük ölçek ekonomileri ile değil , KOBİ'ler ile ulaşacağı artık tüm dünyada kabul edilmektedir. Türkiye ekonomisinin dinamik ve sürükleyici etkenlerinden biri olan KOBİ'ler, global piyasalarda olduğu gibi Türkiye'nin ekonomik açıdan büyümesini etkilemektedir. Bu çalışmada KOBİ'lerin Türkiye ekonomisinde son 40 yılda ne gibi avantaj ve dezavantajlara sahip oldukları, Türkiye ekonomisine katkıları, rekabet üstünlükleri, tanımları, yapıları ve pazarda ki pozisyonlarına yönelik konular tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to this study, ın the globalized economic order being investigated the current situation of SMEs, the advantages and disadvantages of Turkey's economy, the economic and financial problems.Due to the rapid changes that have taken place, competition in trade has gone out of the country.At this stage, SMEs need to capture global competitive advantage, not just regional and national.Global businesses with scale economies need to gain advantages from their scale, such asFlexible manufacturing structures, trends in innovation, rapid decision-making capability, and the ability to motivate employees. Small firms are weaker than large firms in finding a marketon the investments required for capital. Because of the flexibility that SMEs have in integrating into market conditions, it is now accepted all over the world that it will reach the world markets that develop very rapidly not with big scale economies but with SMEs. This situation,SMEs, one of the dynamic and immovable factors of our country's economy,as in global marketsTurkey also economic growth, is of great importance to the development of SMEs.In this study, were discussed What advantages and disadvantages as they have the past 40 years, SMEs in Turkey's economy,contribution to Turkey's economy, competitive advantages, definitions, structures and topics for their position in the market.