Bir Ermeni propaganda dergisi: The Armenian Herald (1917-1919)
An Armenian propaganda journal: The Armenian Herald (1917-1919)
  1. Tez No: 541616
  2. Yazar: ELİF KAYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Yüzyıllar boyunca Osmanlı hâkimiyetinde kendi etnik kimliklerini koruyarak, dini özgürlüklerini yaşayarak, barış içinde huzurlu bir hayat süren Ermeniler Osmanlı Devleti'nin önemli kademelerinde bulunmuştur. Ancak tüm bunlara rağmen Ermenilerin Osmanlı Devleti ile olan iyi ilişkileri bazı Büyük Devletlerin Osmanlı Devleti üzerinde birtakım emellerini gerçekleştirebilmek amacıyla Ermenileri kullanmasıyla birlikte XIX. yüzyıla doğru bozulmaya başlamıştır. Bu bozulma ile birlikte Osmanlı ile aralarındaki iyi ilişkileri yok sayarak aslında kendilerinin mağdur olduklarını ifade eden Ermeniler, ayrılıkçı emellerini dış güçlerin de yardımıyla yayımladıkları gazete ve dergilerle ve çıkardıkları isyanlarla tüm dünyaya duyurmaya çalışmışlardır. Yalnız bu durum hem kendi halkının hem de sayısız masum Müslüman insanın ölümünde ciddi bir rol oynamıştır. Buna karşın dünya kamuoyu bunlara karşı kayıtsız kalarak Ermenilerin lehine hareket etmeyi tercih etmiştir. Olayların zirve noktası“1915 Tehcir Kararı”olarak kabul edilmekle birlikte tarih sahnesine“Ermeni Sorunu”olarak adını yazdıran bu durum karşısında Osmanlı'ya yönelik propaganda çalışmaları tüm gücüyle ivme kazanmıştır. 1. Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle birlikte Ermeniler bu süreci istedikleri doğrultuda kullanma olanağına sahip olmuştur. Büyük Devletlerin de desteğini alan Ermeniler Osmanlı Devleti'ne yaptıkları ve ona karşı sergiledikleri propaganda faaliyetleri ile önemli ölçüde zarar vermiştir. Bu propaganda araçlarının en dikkat çekeni ise ABD'de yayımlanan The Armenian Herald Dergisi'dir. Dergide yoğun olarak“mazlum Ermeni, zalim Türk”imajı çizilmeye çalışılmıştır. Derginin bu imaj çalışması günümüze kadar süren ve muhtemel sürmesi beklenen sözde Ermeni sorununun bitmeyecek olan tartışmalarının fitilini ateşlemiştir.
Özet (Çeviri)
Armenians who have lived a peaceful life by protecting their ethnic identity and living their religious freedoms for centuries under Ottoman rule have took part in the important duties in the Ottoman Empire. Despite all this, the good relations of the Armenians with the Ottoman Empire began to deteriorate towards the 19th century with the use of the Armenians by some Great Powers in order to realize some intentions over the Ottoman Empire. And with this deterioration, the Armenians, who ignored the good relations between them and the Ottomans, and expressed that they were suffered actually, tried to announce the separatist intentions to the whole World through the newspapers and magazines they published also with the help of external forces and through the rebellions. However, this situation has played a serious role in the death of both its own people and innumerable innocent Muslims. But still the world public opinion has preferred to be indifferent to all these things and to act in favour of the Armenians.“Deportation Decision of 1915”is considered as the summit point of events and in the face of this situation named as“Armenian Question”on the stage of history the propaganda work towards the Ottoman Empire gained momentum with all its power. With the outbreak of World War I, the Armenians had the opportunity to use this process in line with what they wanted. The Armenians who were supported also by the Great Powers caused the Ottoman State a very serious damage through their propaganda activities against them. The most striking one of these propaganda activities is the Armenian Herald Journal published in the USA. In the journal it was tried to draw intensely the image of“oppressed Armenian, cruel Turk”. This image of the journal lighted the fuse for the controversial controversies of the so-called Armenian Question, which is up to the day and is expected to last as long as possible.