Endodontide led cihazı ile yapılan antimikrobiyal fotodinamik tedavide led cihazının uygulama süresinin enterococcus faecalis üzerine etkisinin ın vıtro olarak incelenmesi
In vitro investigation of irridation times of antimicrobial photodynamic therapy on enterococcus faecalis using A led device
- Tez No: 541625
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN DİNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Mikrobiyoloji, Dentistry, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kıvılcım, B. (2018). Endodontide LED Cihazı İle Yapılan Antimikrobiyal Fotodinamik Tedavide LED Cihazının Uygulama Süresinin Enterococcus faecalis Üzerine Etkisinin In Vitro Olarak İncelenmesi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Endodonti ABD. Doktora Tezi. İstanbul. Bu çalışmada, in vitro koşullarda Enterococcus faecalis ile enfekte edilen dişlerde LED cihazıyla yapılan Antimikrobiyal Fotodinamik Tedavi'de farklı ışık uygulama sürelerinin antibakteriyel etkinliği birbirleriyle ve sodyum hipokloritle kıyaslanmıştır. Çalışmada 106 adet çekilmiş tek köklü ve tek kanallı insan dişleri kullanılmıştır. Bütün dişler standart olarak kemomekanik şekillendirmeyle apikal genişlik ISO 40 numara olacak şekilde genişletilmiştir ve otoklavda steril edilmiştir. Ardından, rastlantısal olarak her birinde 10 adet diş bulunacak şekilde 9 ayrı deney grubuna ve her birinde 8 adet diş bulunacak şekilde pozitif ve negatif olmak üzere iki adet kontrol grubuna ayrılmıştır. Deney ve pozitif kontrol gruplarında bulunan dişler Enterococcus faecalis ATCC 29212 hazır bakteri suşuyla enfekte edilmiştir. Deney grupları sırasıyla şu şekilde oluşturulmuştur: sadece TBO uygulaması, steril salin+ışık uygulaması, 30 sn PDT uygulaması, 60 sn PDT uygulaması, 120 sn PDT uygulaması, NaOCl+30 sn PDT uygulaması, NaOCl+60 sn PDT uygulaması, NaOCl+120 sn PDT uygulaması, sadece NaOCl uygulaması. Deney sonrası steril paper pointlerle kök kanallarından alınan mikrobiyolojik örnekler MSB Agar besiyerine ekilmiş ve üreyen bakteri kolonileri sayılarak CFU cinsinden hesaplanmıştır. Çıkan sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kıvılcım, B. (2018). In Vitro Investigation of Irridation Times of Antimicrobial Photodynamic Therapy on Enterococcus faecalis Using a LED Device. İstanbul University, Institute of Health Science, Department of Endodontics. Doktora Tezi. İstanbul. In this study, antibacterial activity of different irridation times with a LED device during Antimicrobial Photodynamic Therapy was compared with each other and with sodium hypochlorite application in the teeth that were infected with Enterococcus faecalis under in vitro conditions. 106 single-rooted, extracted human teeth were used in this study. All the teeth were enlarged using chemo-mechanical shaping method up to apical size ISO 40 and sterilized. All the teeth were randomly divided into 9 experimental groups, each having 10 teeth, and 2 control groups, each having 8 teeth. Teeth in experimental groups and positive control group were infected with Enterococcus faealis ATCC 29212. Experimental groups were formed as follows: only TBO application, sterile salin+light application, PDT application for 30 seconds, PDT application for 60 seconds, PDT application for 120 seconds, NaOCl+PDT application for 30 seconds, NaOCl+PDT application for 60 seconds, NaOCl+PDT application for 120 seconds, only NaOCl application. Microbiological samples that were collected from the root canals with sterile paper points inoculated in MSB Agar broth and bacterial colonies were calculated in CFU. Results were evaluated statistically. The number of E.