Gerilim tipi baş ağrısının akut tedavisinde intravenöz ibuprofen ve deksketoprofenin randomize çift kör karşılaştırılması
Randomized double blind comparison of intravenous ibuprofen and dexketoprofen in the acute treatment of tension TYPE headache
  1. Tez No: 541624
  2. Yazar: SAFA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH OSMAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu Çalışmanın amacı gerilim tipi baş ağrısının tedavisinde parenteral yoldan tek doz uygulanan deksketoprofen ve ibuprofenin analjezik etkinliklerini mukayese etmektir. Yöntem: Araştırmamız 01.08.2018-30.09.2018 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisinde randomize, çift kör modelinde tasarlanmıştır. Gerilim tipi baş ağrısı olan hastalar deksketoprofen ve ibuprofen gruplarına randomize edildi. 10 cm'lik vizüel analog skala(VAS) kayıt altına alındı. Toplam 100 hasta toplandı. 10 hasta çalışmaya dahil edilmedi. 90 hasta çalışmayı tamamladı. Bulgular: Bu hastaların 45'i (%50) deksketoprofen, 45'i (%50) ibuprofen verilecek gruba dahil edildi. Toplamda hastalarımızın 54'ünü kadın cinsiyet, 36'sını erkek cinsiyet oluşturdu. hastalarımızın yaş ortalaması deksketoprofen ile tedavi edilen grupta 39, ibuprofen ile tedavi edilen grupta 42 olarak çıktı ve toplam hasta yaş ortalaması 41 olarak hesaplandı. Analjezik 1 ile tedavi edilen grupta ortalama VAS puanlarındaki farklar 5., 15, 30. ve 60 dakikaların sonunda sırasıyla 2, 4, 5.22, 6, analjezik 2 için ise 2, 5, 6.36, 7 olarak hesaplandı. Hastalara veriler her iki tedavinin ağrı azalmasındaki etkinliği MannWhitney U testi kullanılarak yapıldı.30. dakika dışındaki tüm zaman noktalarında ilaç etkinlikleri arasında anlamlı bir fark yokken 30. dkikada ibuprofenin ağrı azalmasındaki etkinliği daha anlamlı çıktı(p=.015) Kurtarıcı ilaç tedavisine toplam 3 hastada başvuruldu. Sonuç: Çalışmamızın sonunda parenteral yoldan uygulanan deksketoprofen 25 mg ile ibuprofen 800 mg arasında 60. dakika sonunda analjezik etkinlikleri arasında anlamlı fark yok iken, ibuprofen 800 mg 30. dakikada analjezik etkinlik açısından üstün bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study was to compare the analgesic efficacy of dexketoprofen and ibuprofen administered parenterally in the treatment of tension headache. Materials and Methods: The study was designed as randomized, double-blind model in the Emergency Department of Atatürk University Medical Faculty between 01.08.2018-30.09.2018. Patients with tension type headache were randomized to dexketoprofen and ibuprofen groups. Visual analogue scale (VAS) were recorded. A total of 100 patients were collected. Ten patients were excluded from the study. 90 patients completed the study. Results: Forty-one (50%) of these patients were included in the dexketoprofen group and 45 (50%) were given ibuprofen. In total, 54 of the patients were female and 36 were male. The mean age of our patients was 39 in the dexketoprofen treated group and 42 in the ibuprofen treated group, and the mean age of the patients was 41. The differences in mean VAS scores in the analgesic 1 treated group were calculated as 2, 4, 5.22, 6, and 2, 5, 6.36, 7 for analgesic 2 at the end of 5th, 15th, 30th and 60th minutes, respectively. The data of the patients were performed using the MannWhitney U test. At all time points, there was no significant difference in drug efficacy at all time points. At 30 minutes, the efficacy of ibuprofen in pain reduction was significantly more significant (p = .015). Conclusion: At the end of our study, no significant difference was found between the parenteral administration of dexketoprofen 50 mg and ibuprofen 800 mg at the end of the 60th minute, ibuprofen 800 mg was found to be superior to analgesic efficacy at 30 minutes.