DSM 5 kriterine göre majör depresyon tanısı alan hastalarda bağlanma stillerine göre öfkeyi ifade etme tarzlarındaki ilişkinin incelenmesi
Research of the relationship between the styles of expression of anger according to attachment styles in patients with major depression according to DSM 5 criteria
  1. Tez No: 541646
  2. Yazar: MUHAMMED ENES İMERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIDVAN ÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, majör depresyon bozukluğu tanısı almış katılımcıların, bağlanma stillerine göre öfkeyi ifade etme tarzları arasındaki ilişkiyi incelemek için yapılmıştır. Araştırmada, Malatya'da Özel bir Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi'nde tedavisi ve terapileri devam eden 150 katılımcının depresyon şiddeti, bağlanma stilleri (güvenli, saplantılı, kayıtsız ve korkulu) ve öfkeyi ifade ediş tarzlarının (öfkeyi dışa vurma, öfkeyi içe vurma) birbirleriyle olan ilişkileri incelenmiştir. Katılımcıların depresyon şiddetini belirlemek için Beck Depresyon Envanteri, bağlanma stillerini belirlemek için İlişki Ölçekleri Anketi ve öfkeyi ifade ediş tarzlarını belirlemek için de Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların bağlanma stilleri ile depresyon düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bağlanma stillerine göre öfke kontrol puanları, sürekli öfke, öfkeyi içe atma ve dışa vurma ilişkileri karşılaştırıldığında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca katılımcıların depresyon şiddetine ile öfke kontrol puanları, sürekli öfke, öfkeyi içe atma ve öfkeyi dışa vurma ilişkileri karşılaştırıldığında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was conducted to analyse the correlation between anger expression styles and attachment styles of the participants with having been diagnosed as majör depression disorder. In Malatya, in a Private Psychiatry and Thraphy Center, the correlation between the intensity of depression, attachment styles (secure, preoccupied, dismissive avoidant and fearful), anger expression styles (introversion of anger, expression of anger) of the participants consisting of 150 patients whose treatments and therapies are being continued, had been observed. It hadn't been found any significant connection between depression level according to attachment styles. However, in comparison to anger management points, state anger, expressing and introversion of anger according to attachment styles of participants, a significant connection had been found. Moreover, in omparison to anger management points, state anger, expressing and introversion of anger according to intensity of depression of the participants, a significant connection had been found.