Soyut sanat anlayışının ön lisans grafik programı öğrencilerinin grafik çalışmalarına yansıması
Reflection of graphic studies of pre-license graphic program students
  1. Tez No: 541647
  2. Yazar: TAHİR BÜYÜKKARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu araştırma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun Meslek Yüksek Okulu Grafik Tasarım Programı 2016-2017 eğitim öğretim yılında eğitim gören tüm öğrencilerin dörtte biri oranında gönüllü olanlar ile yürütülmüştür. Araştırma Grafik Tasarım derslerinde soyut sanat anlayışının etkililiği ve uygulanabilirliğinin tespitinin yanı sıra bu anlayışın etkisiyle öğrencilerin ortaya koydukları çalışmalardaki soyut sanat anlayışının gerekliliklerini ve çalışmalarına ne şekilde yansıttıklarının ortaya çıkarılmasına yöneliktir. Bu araştırma taşımış olduğu amaç ve bu amaca uygun olarak elde edilen verilerin niteliği açısından nitel bir araştırmadır. Araştırmanın kavramsal bölümlerinde ilgili literatür taranarak gerekli alt yapı oluşturulmuş ve araştırmada toplanan veriler öğrencilerin derslerde ortaya çıkarmış oldukları çalışmaların kavramsal çerçevede de belirtilmiş olan soyutlamada etkin kullanılan tasarım ilkeleri doğrultusunda incelenmesiyle elde edilmiştir. Araştırmanın sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde Grafik Tasarım ürünlerinin ortaya çıkmasında soyut sanat anlayışının ciddi şekilde yansıdığı görülmektedir. Ve dahi bazı Grafik Tasarım ürünlerinin oluşabilmesi için soyut sanat anlayışı olmazsa olmaz bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with volunteers at the rate of one fourth of all students studying at two year Vocational High school of the university of 19 MAYIS in 2016-2017 education year. The research aims at determining the effectiveness and applicability of the abstract art concept in graphic design lessons as well as revealing how they reflected the necessity and the work of the abstract art understanding of the students in the works they had put forward under the influence of this understanding. This research is a qualitative research in terms of the purpose to which it is carried and the nature of the data obtained in accordance with this aim. In the conceptual parts of the research, relevant literature was searched and necessary background was created. Data gathered in the study were obtained by examining the interviews made during the process of the students' studies and the results of the studies which were done at the end of the process. When the results of the research are evaluated in general, it is obviously seen that abstract art concept reflects seriously in the emergence of graphic design products. And even for some graphic design products to be able to form an abstract art understanding is an essential element emerges as an antagonism.