Başarısız metamorfoz, kendini aç bırakma ve anoreksiyanın masumiyeti: Vejetaryen'in analizi
Failed metamorphosis, self-starvation and the innocence of anorexia: An analysis of the vegetarian
- Tez No: 541654
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL IRZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez, Han Kang'ın kısa romanı Vejetaryen'i feminist, edebi ve tıbbi diskurları kullanarak analiz etmektedir. Romandaki metamorfozun bedenselliğini tartıştığımda, sadece romandaki dönüşülememişliği“başarısız metamorfozlar”olarak değil aynı zamanda Ovid'in yaratmış olduğu tematik metamorfozların yeniden doğuşu olduklarının da altını çizmekteyim. Herman Melville'in“Katip Bartleby”si ile karşılaştırmalı bir okuma yaparak ve benzer anlatıcıları-anlatım tekniklerini kullanmakta ve ana karakter Yeong-hye'yi anoreksiya anlatıları arasında son derece benzersiz kılan şeyin ne olduğuna dair gözlemlerimi öne sürmekteyim. Çeşitli feminist ve tıbbi anoreksiya yaklaşımlarını tartışırken, özellikle de anorexia nervosa için, bunların Yeong-hye'ye nasıl uymadığını anlatmaktayım ve Rudolph Bell'in Kutsal Anoreksiya ile tanıttığı azize hikayelerinden Sienalı Catherine ile Yeong-hye'yi karşılaştırmalı olarak okumaktayım. Bu tez, Yeong-hye'nin eşsiz anoreksiya hikayesinin masumiyet ile kurduğu ilişki yüzünden olduğunu anlatırken Kang'un kurgu tarzını övmekle birlikte masumiyetin Yeong-hye nazarında insanlık ötesi bir şey olabileceğinin de altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Han Kang's short novel The Vegetarian with a feminist, literary and medical discourse. As I discuss the element of corporeality of metamorphosis in the novel I determine that not only are almost-transformations in the novel are“failed metamorphosis”but also they are thematic charges of Ovidian executions. By doing a comparative reading of Herman Melville's“Bartleby: the Scrivener”I establish similar narrators and narrations to expand my observation of what makes Yeong-hye, the main character, extremely unique among narratives of anorexia. Discussing various feminist and medical approaches to anorexia, specifically to anorexia nervosa, I conclude that these do not completely fit Yeong-hye. I employ Rudolph Bell's Holy Anorexia to read Yeong-hye as a saint figure as I compare her to one of the saints Bell introduces, Catherine of Siena. In this thesis I suggest that Yeong-hye's unique anorexia makes her a saint figure because of her obsession with innocence and the post-human way of achieving it by admiring Kang's way of story-making.