Kişilerarası iletişim bağlamında yeni iletişim teknolojilerinin rolü: Lise düzeyi öğrencileri örneğinde anlık mesajlaşma programları üzerine bir uygulama
The role of new communication technologies in the context of interpersonal communication: An execution on instant messaging applications in the example of high school students
  1. Tez No: 541655
  2. Yazar: TUĞBA TEKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM ÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüz teknolojisinin yaşamın tüm alanlarında yer alan etkisi kişilerarası iletişim biçimlerini de etkilemiş ve değiştirmiştir. Bu gelişmelerle beraber yeni iletişim ortamları ortaya çıkmış ve gündelik yaşamın vazgeçilmez araçları haline gelmiştir. Teknolojinin değiştirmiş olduğu toplumlar ve hayat biçimleri iletişimin şekillerini yeniden güncelleyerek biçimlemiş ve insanlar arası sosyo-kültürel ilişkileri değiştirerek farklılaştırmıştır. Bu farklılaşma ve değişimin önemli göstergelerin arasında yer alan anlık mesajlaşma servisleri kişilerarası iletişim araçları arasında en öndeki yerini aldığı inkâr edilemez bir gerçektir. Teknoloji ile beraber kişilerarası iletişimde kullanılan konvansiyonel araçlar kişi ya da gruplar arası iletişim süreçlerini değiştirmiştir. Yerine de zaman ve mekân mecburiyeti olmayan anlık iletişim araçlarına bırakmaya başlamıştır. Cep telefonlarının daima çevrimiçi olma özelliği ve karşılıklı yüz yüze iletişimin güçlükleri olmadan meydana getirilen iletişim şekilleri, insanların çok kolay ve ivedi iletişimi seçmelerini ve sık sık kullanmalarını sağladığı görülmüştür. Bu teknolojik araçların kullanımı ile beraber, gelişen ve değişen iletişim tarzı kadar insanlar arası kültür, sosyalleşme ve sosyalliğin yaşanma şekli de değişmeye başladığı açıkça görülmüştür. Bu tezin amacı, dünyada ve ülkemizdeki teknolojik gelişmeler sayesinde hızla popülerleşmiş olan anlık mesajlaşma programları üzerinden, lise öğrencilerinin kişilerarası iletişimlerine etkilerini ve ilişkilerini incelemektir. Bu kapsamda anlık mesajlaşma uygulamalarının kişilerarası iletişim üzerinde yapmış olduğu etkilerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak anlık mesajlaşma uygulamalarının kişilerarası iletişimi yönelik algıları nasıl etkilediğini belirleyebilmek için anket yöntemi kullanılmıştır. Anketin oluşturulmasında Pea ve arkadaşları (2012: 327) tarafından geliştirilmiş olan Kişilerarası İletişim Ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini lise öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi olarak seçilen Giresun ilindeki Bulancak Anadolu Lisesi ile Bulancak Bahçelievler Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 450 öğrenci ile yüz yüze görüşme yapılarak anket formu uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS 24.0 programında analiz edilmiştir. Analizler sonucunda teknolojinin kişilerarası iletişime etkisi açısından 16 yaş grubunun kritik bir yaş olduğu, bu yaştan önceki lise yıllarında teknolojinin iletişime henüz tam etki etmediği, anlık mesajlaşma uygulamalarının çoğunlukla şahsi cep telefonları aracılığıyla kullanıldığı, bununla birlikte günlük 2 saatlik kullanımın kişilerarası iletişime yönelik algının değişmesi açısından kritik bir değer oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The influence of contemporary technology in all areas of life has also influenced and changed the forms of interpersonal communication. Along with these improvements, new communication environments have emerged and become indispensable tools of everyday life. The societies and lifestyles that technology has changed have differentiated them by re-updating the forms of communication and changing the socio-cultural relations between people. It is undeniable that instant messaging services, which are among the most important indicators of this change and change, take the foremost place among interpersonal communication tools. Conventional tools used in inter-personal communication with technology have changed communication processes between individuals or groups. Instead, he started to give away instant communication tools that do not require time and space. The fact that mobile phones are always online and the form of communication brought to the party without the difficulties of face-to-face communication has been seen to allow people to choose and frequently use very easy and urgent communication. Along with the use of these technological tools, it has become clear that the way in which people experience culture, socialization and sociability has not changed as much as the developing and changing communication style. The aim of this thesis is to examine the effects and relationships of high school students on the interpersonal communication of high school students through instant messaging programs, which have become rapidly popularized by the technological developments in the world and our country. In this study, the effects of technological developments on interpersonal communication were investigated. In this context, it is aimed to show the effects that the applications of instant messaging have on the interpersonal communication. The questionnaire form was applied by interviewing 450 students who were selected as the research sample with Bulancak Anatolian High School in Giresun and Bulancak Bahçelievler Anatolian High School and the obtained data were analyzed in SPSS 24.0 program. As a result of the analysis, it is seen that the 16 year old group is a critical age in terms of interpersonal communication effect of technology and that in the high school years before this age, communication of technology has not yet been fully effected; instant messaging applications are mostly used by personal mobile phones and 2 hours daily use is critical for interpersonal communication.