Politics of resistance in modern İranian literature: Trauma, memory, and the limits of subjectivities
Modern İran edebiyatında direniş politikası: travma, hafıza ve öznelliğin sınırları
- Tez No: 755775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ADAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yaratıcı bir edebi teknik olarak metafor, modern İran edebiyatında sansüre ve politik baskılara karşı bir ifade biçimi olarak yer bulmuştur. Bu tezin amacı zihinsel huzursuzluk, rahatsızlık, hastalık ve metamorfozun metaforik kullanımlarını modern İran edebiyatından örneklerle incelemektir. Bu sanatsal yapıtlarda metaforun temel kullanımları, sırasıyla ulusal bir yoksulluk ve adaletsizlik alegorisi, başarısız modernleşme ve Celal Al-i Ahmed'in gharbzadagi olarak tanımladığı Batı hayranlığı eleştirisi ve son olarak İran ulusunun yabancılaşması ve yanılan devrimciler olarak hayal kırıklıklarının ifade edilmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Zihinsel rahatsızlık metaforu sadece sansüre karşı gelmekle kalmaz. Yaratıcı yönleri sayesinde metaforlar, yazarların politik muhalifliğin temsili ya da korku, metamorfoz ve akıl yitimi gibi temsil edilmesi zor durumları yazınsal olarak test edebilirler. Ana tartışmalar, bu anlatıların öznellik temalarını nasıl geliştirdiği, sınıfların biopolitik kategorize edilmesi ve hem sansüre hem de varoluşsal krize karşı direnişin edebi ifadeleridir. Anlatılar kimlik ve direnişe odaklanırken insan sorusu, Batılılaşma ve şehitlik gibi fikirlerin yanısıra işkence gören ve travmatize edilen devrimcilerin yanılabilir ideolojilerini de yapıbozuma uğratıyor. En önemlisi, Kutsal Savunma edebiyatı için amacı tam tersine çevrilmiş bir ideolojik biçim olarak“direniş”in analizi, modern İran edebiyatının direniş edebiyatında otantik bir merkezi olma potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
As a creative literary technique, metaphor has found a place in modern Iranian literature as a form of expression against censorship and political oppression. This thesis aims to examine the metaphorical uses of mental restlessness, mental discomfort, illness, and metamorphoses with examples from modern Iranian literature. The main uses of metaphors in these artistic productions are subsequently explored as a reflection on a national allegory of poverty and injustice, failing modernization, and a critique of admiration for the West, which Jalal Al-i Ahmad defines as gharbzadagi, and finally Iranian nation's alienation, disenchantment, and disappointment as failing revolutionaries. Thanks to the creative direction of metaphors, authors experimentally tested the limits of representing the political dissident and what is unrepresentable such as fear, mental metamorphosis, and madness. The main discussions center on how these narratives develop the themes of subjectivity, the biopolitical determination of classes, and the literary articulations of resistance both to censorship and resistance to one's existential crisis. The narratives deconstruct ideas of the human question, Westernization, and the martyrdom of the Sacred Defense literature (adabiyat-e defa'-e moqaddas) as well as fallible ideologies resulting from failing revolutionaries who are tortured and traumatized. Most importantly, the analysis of“resistance”as a reversed ideological form for the Sacred Defense Literature puts forward the potential of modern Iranian literature as an emerging center of resistance literature.