Garibi Divanı (1b/05-57a) (Dil bilgisi incelemesi-metin-dizin-tıpkıbasım)
Divan of Garibi (1b/05-57a) (Grammar review-text-index-facsimile)
  1. Tez No: 541653
  2. Yazar: NURBIKE TYNYSHBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 495
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırladığımız bu çalışma, Astanaʼdaki Milli Kütüphanenin Kitap Müzesinde yer alan 4698 numaralı, Garibi Ölengleri olarak kayıtlı yazma nüshanın 1b/05-57a yapraklarının çeviri yazılı metni, dil bilgisi incelemesi, dizin ve tıpkıbasımından oluşmaktadır. Yaptığımız incelemede eserin ölenglerden ibaret olduğu, klasik bir Divan olduğu tespit edilmiştir. Kaşgarlı Garibi, Hokant Hanlığı'na (Kokan Hanlığı 1709-1876) geçtikten sonra 1261/1845 yılında yazan Uygur şairi Garibi'nin Divanı'nın bir kısmı çalışıldı. Çalışmanın“Giriş”bölümünde Garibi'nin hayatı, eseri ve nüshaları, eseri üzerine yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir.“Dil Bilgisi İncelemesi”bölümünde metnin yazım özellikleri, ses bilgisi, biçim bilgisinden bahsedilip söz varlığı ve söz dizimine değinilmiştir.“Metin”bölümünde eserin çeviri yazısı yapılmıştır.“Dizin”bölümünde kelimeler alfabetik sırayla verilip metinde kullanılan anlamları gösterilmiştir. Çalışmamızın sonunda metnin tıpkıbasımı yer almaktadır. Doğu Türklük alanının ağız bölgelerinin tespitine ve Doğu Türk yazı dilinden Özbek Türkçesi ve Yeni Uygur Türkçesi gibi çağdaş Türk lehçelerine giden dilsel süreci aydınlatmaya yönelik Türk dili üzerinde yapılacak araştırmalara katkı sağlayacak dil malzemesini içermesi bakımından önemli olan Garibi Divanı, Doğu Türkçesi (Çağatay) edebiyatıyla ilgili çalışmalara da katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
In the study done through this master thesis, is analyzed the manuscript registered as Garibi Ölengleri number 4698 and which is found in the book museum inside the Astana National Library. Through the study of the manuscript it was concluded that it is not called“Garibi Ölengleri”but Divan. In this manuscript takes place the transcription, grammar review, index and facsimile analyze. The Uighur poet“Garibi”was born in Kasgar but the manuscript was written after his migration to Kokan in the year of 1258/1843. In the Divan poem of“Garibi”where found gazel, muhammes and rubai. In the introduction section of this thesis, it is introduced the information about the life of Garibi, about his manuscript and its copies, but also about other studies done regarding to this manuscript. In the“Grammar review”section are mentioned the spelling features, phonetics and morphology of the manuscript, including also vocabulary and syntax analyzes. In the“Text”chapter it is made the transcription of the manuscript. While in the“Index”chapter is analyzed the meaning of the words found in the manuscript, and they are represented in an alphabetical order. In the end of research takes place the“Facsimile”analyzes of the text. The study of Eastern Turkic (Chagatai) literature is important in terms of the determination of the dialectical areas of the Eastern Turkic region and the language material that will contribute to the research of the Turkish language. Its aim is illuminating the linguistic process leading to the Turkic language such as Uzbek and Uigur Turkic.