Pozitif psikoloji bağlamında sosyal medyada duygu ifade etme biçimleri: Facebook ve twitter karşılaştırması
Ways of expressing emotions in social media in the context of positive psychology: Facebook and twitter comparison
  1. Tez No: 711037
  2. Yazar: SİBİL CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Son yıllarda yeni iletişim teknolojilerinin hızla büyümesi ile birlikte araçların kullanımı da oldukça yaygınlaşmıştır. Sosyal ağların kişiler arası iletişimde giderek artan payı, sosyal yaşama olan etkisinde de yüksek düzeyde artışa sebep olmuştur. Sosyal ağlar, yüz yüze ortamda test edilmesi daha zor olabilecek pek çok fikrin test edilmesi için eşsiz bir ortam sağlamaktadır. Duyguları ifade etme becerisi ise sosyal etkileşimler sırasında bireyin karşısındakiyle empati kurabilmesi noktasında önemli bri yere sahiptir. Günümüzde duyguları ifade etme konusunda ise sosyal ağlar kullanıcılara sonsuz bir imkan sağlamaktadır. Olumlu karakter özelliklerine, güçlü yanlarına ve erdemlerine odaklanan bir yaklaşım olan pozitif psikoloji her zaman bireylerin tatmin edici ve mutlu bir yaşam sürmeleri konusunda onlara öncülük etmektedir. Bu çalışmada pozitif psikoloji bağlamında sosyal medyada duygu ifade etme biçimlerini Facebook ve Twitter platformları üzerinden incelenmiştir. Dünya'yı etkisi altına alan Covid-19 salgını neticesinde Türkiye'de 30 Nisan – 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında uygulanan tam kapanma dönemini kapsayan çalışmada bu iki platform üzerinde #tamkapanma etiketi ile yapılan paylaşımlardaki yaygın duygu ifadesi göstergelerinden yüz emojisi kullanılanlar incelenmiştir. Araştırma sonucunda kullanıcıların yüz emojisi kullanarak Facebook'a göre Twitter'da duygularını çok daha fazla ifade ettiklerini söylemek mümkündür. Ayrıca her iki platform için de olumlu duyguların baskın geldiği görülmektedir. Zorunlu karantina gibi bu dönemde karşılaşılan beklenmedik durumlar bireylerin psikolojik hallerini de önemli ölçüde etkilemektedir. Bu bağlamda bireyi sıfırdan artıya taşıyan pozitif psikolojinin önemli bir güç olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid growth of new communication technologies in recent years, the use of these tools has become quite common. The increasing share of social networks in interpersonal communication has led to a high level of increase in their impact on social life. Social networks provide a unique environment for testing many ideas that may be more difficult to test in a face-to-face communication. The ability to express emotions has an important role in the individual's ability to understand the feelings of others during social interactions. Today, social networks provide to users an endless opportunity to express emotions. Positive psychology, which is an approach that focuses on positive character traits, strengths and virtues, always leads individuals to lead a satisfying and happy life. In this study, the ways of expressing emotions in social media in the context of positive psychology were examined through Facebook and Twitter platforms. This study covers the lockdown period in Turkey between 30 April – 17 May 2021 due to the Covid-19 epidemic that affected the world. One of the common emotional expression indicators, facial emojis were examined throughout the posts made with the #tamkapanma tag on these two platforms. As a result of the research, it is possible to say that users express their emotions much more on Twitter than Facebook by using face emojis. In addition, it is seen that positive emotions predominate for both platforms. Unexpected situations encountered during this period, such as mandatory quarantine, also significantly affect the psychological state of individuals. In this context, it is clear that positive psychology, which carries the individual from zero to plus, is an important power.