Mesleki ve teknik eğitimde kullanılan modüllerin niteliğine ilişkin öğrenci ve öğretmen görüşlerinin değerlendirilmesi (Malatya ili Battalgazi ilçesi örneği)
Evaluation of students and teachers views on the nature of modules used in vocational and technical education (The case of Battalgazi district of Malatya province)
  1. Tez No: 541662
  2. Yazar: ZEYNEP AYKIR
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmada, mesleki ve teknik eğitim kurumlarında kullanılan modüllerin niteliğini yine bu kurumlarda öğrenim gören öğrenciler ve görev yapan öğretmenlerin görüşlerine göre belirlemek ve değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırmada karma yöntem kullanılmış, buna bağlı olarak nicel ve nitel veriler toplanmıştır. Nicel verilerin elde edilmesi için Taşpınar (1997) tarafından geliştirilen beşli likert tipine gore düzenlenmiş“Modüler Materyallere İlişkin Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel verilerin elde edilmesinde modüllerin nitelikleri bağlamında odak grup görüşme yoluyla öğrencilere ve ayrıca bireysel görüşme yapmak için öğretmenlere yönelik yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır.“Modüler Materyallere İlişkin Tutum Ölçeği”Türkiye'nin Malatya ili Battalgazi ilçesindeki resmi mesleki ve teknik anadolu liselerinde 12. sınıfta öğrenim gören 331 öğrenciye uygulanmıştır. Odak grup görüşmesi kapsamında yine bu liselerdeki 36 öğrenciyle görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca 27 öğretmenle de yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin çözümünde bilgisayarda istatistiksel veri analizi paket programı kullanılmıştır. Nitel verilerin çözümlenmesinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; öğrenciler modüllerdeki değerlendirme ölçütleri ve çalışma sorularını, modüllerin amaçları ve amaçlara ulaşmada rehberliği, modüler öğretimi genel olarak uygun bulurken; modüllerin öğrenci-öğretmen etkileşimine ve derse karşı ilgiye etkisi,modüllerin biçimsel özellikleri, modüllerin kendilerini değerlendirmeleri ve aktif katılımları açısından kararsız kaldıkları, modüllerdeki etkinlikler ve öğrenilenleri uygulamaya dönüştürme konusunda olumlu ya da olumsuz bir görüş belirtmedikleri, modüllerdeki etkinlikler ile ilgili açıklamalar ve içeriği uyumlu buldukları sonucuna varılmıştır. Ayrıca öğrencilerin cinsiyetleri açısından modüllerin özelliklerine ilişkin görüşleri arasında genel olarak anlamlı bir fark olmadığı ortaya çıkmıştır. Diğer bir bulguya göre öğrenciler en çok modüllerin biçimsel özelliklerini en büyük sorun olarak görürken öğretmenler içinse sorun materyal eksikliğidir. Öğrenciler ve öğretmenler modülleri hazırlayanları bu sorunların nedeni olarak görmüşlerdir. Bunlara rağmen hem öğrenciler hem öğretmenler modüler öğretimin uygulamasının devam etmesi görüşünü benimsemişlerdir. Elde edilen bu bulgular doğrultusunda modüllerin daha fazla bireysel çalışma yapma imkânı yaratacak şekilde, çok daha fazla sayıda uygulama faaliyeti, uygun ölçme-değerlendirme araçları ile yenilenmesi, yenileme çalışmaları yaparken modüllerin biçimsel özelliklerine önem verilmesi, görsel materyallerle desteklenmesi, modüler sistemi daha etkin kılmak amacıyla sınıf geçme sisteminden ziyade modüler eğitim öğretim yaklaşımına uygun bir değerlendirme sisteminin var olması gerektiği gibi öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine and evaluate the quality of the modules used in vocational and technical education institutions according to the opinions of the students and the teachers working in these institutions. Mixed method was used in the research and quantitative and qualitative data were collected accordingly. In order to obtain quantitative data,“Attitude Scale Regarding Modular Materials ”, developed by Taşpınar (1997) and organized according to 5 likert type scale, was used. In the acquisition of qualitative data, a semi-structured interview form has been prepared for the students through focus group interview in the context of the qualifications of the modules, as well as teachers for individual interviews.“Attitude Scale Regarding Modular Materials”was administered to 331 students studying in the 12th grade in formal vocational and technical high schools located in Turkey's Malatya province in Battalgazi district. Within the focus group interview, interviews were also held with 36 students in these high schools. In addition, 27 teachers were interviewed using a semi-structured interview form. A statistical data analysis package program was used to analyze the quantitative data of the research. Besides, content analysis method is used in analyzing the qualitative data. According to findings of the research; the students will be able to use the evaluation criteria and study questions in the modules, the guidance of the modules to achieve their goals and objectives, that the modules are unstable in terms of student-teacher interaction and the influence of the lesson, the formal characteristics of the modules, the self-evaluation of the modules and their active participation, the activities in the modules and the fact that they do not express a positive or negative view on how to transform the learnings into practice, the explanations about the activities in the modules, It was reached. In addition, it was found out that there is no generally meaningful difference between the opinions of the students regarding the properties of the modules in terms of their sex. According to another finding, while students mostly regard the formal characteristics of the modules as the biggest problem, the problem for the teachers is the lack of material. Students and teachers saw those who prepared the modules as the cause of these problems. Nevertheless, both students and teachers have adopted the view that the practice of modular teaching continues. In order to enable the modules to have more individual work in the direction of these findings, many more application activities should be done, renewed with suitable measurement and evaluation tools, importance of the formal features of the modules should be given while renovation process is on, should be in support of visual materials; to make the modular system more effective, suggesting that there should be an evaluation system suitable for the modular education and training approach from the passing system.