Eş zamanlı radyoterapi gören gastrointestinal sistem tümörlü hastaların beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Evaluati̇on of nutri̇ti̇onal status of pati̇ents wi̇th gastroi̇ntesti̇nal tumors recei̇vi̇ng concurrent radi̇otherapy
- Tez No: 719904
- Danışmanlar: DOÇ. NAZAN ERENOĞLU SON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma 01 Mart 2021- 01 Haziran 2021 tarihleri arasında Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesine başvuran gastrointestinal kanser tanısı almış ve radyasyon onkolojisinde tedavi için eş zamanlı radyoterapi ile kemoterapi planlanmış 18 yaş ve üzeri 8 kadın (%33,3) ve 16 erkek (%66,7) total 24 gönüllü katılımcı ile yapılmıştır. Çalışmanın amacı; GİS kanserleri tanısına sahip olan hastaların beslenme sorunlarının incelenmesi ve bu durumun Subjektif Global Değerlendirme (SGD) ve Mini Nutrisyonel Assesment (MNA) olmak üzere iki farklı yöntemle değerlendirmek ve çözüm sunmaktır. Katılımcılara uygulanan anket birinci bölümünde bireylerin sosyodemografik özellikleri, sahip olduğu gis kanseri tanısı ve beslenme alışkanlıkları hakkındaki bilgiler toplandı. İkinci bölümde ise hastaların antropometrik ölçümleri alındı, üçüncü bölümde hasta dosyalarında yer alan biyokimyasal veriler kayıt edildi ve son bölümde Subjektif Global Değerlendirme ve Mini Nutrisyonel Assesment (MNA) uygulandı. Hastaların yaş ortalaması 60,13±11,22 yıldır. Katılımcıların tedavi öncesi ve sonrası BKİ'leri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Beslenme değerlendirme yöntemlerine göre kemoradyoterapi öncesi katılımcıların %50'si SGD-A, %29,2'si SGD-B, %20,8'i SGD-C grubundaydı. Kemoradyoterapi sonrası katılımcıların %54,2'si SGD-A, %37,5'i SGD-B, %8,3'ü SGD-C grubundaydı. Kemoradyoterapi öncesi katılımcıların %12,5'i malnütrisyonLU, %45,8'i malnütrisyon riski altında, %41,7'si normal nütrisyon grubundaydı. Kemoradyoterapi sonrası katılımcıların %8,3'ü malnütrisyon, %37,5'i malnütrisyon riskli, %54,2'si normal nütrisyon grubundaydı. Yöntemler birbiri ile kıyaslandığında katılımcıların SGD ve MNA son ölçüm grupları arasında anlamlı fark tespit edilmiştir (p=0,000). Sonuç olarak Çalışmamızın sonuçları kanser hastalarında tıbbi beslenme tedavisi'nin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Onkoloji sağlık hizmeti veren birimlerde mutlaka bir beslenme uzmanının bulundurulması, hastalara gerekli Tıbbi Beslenme Tedavisinin verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to Ali Osman Sönmez Oncology Hospital between 01 March 2021- 01 June 2021 The study was carried out on a total of 24 volunteer patients, aged 18 years and over, 8 female (33,3%) and 16 male (66,7%) who were diagnosed with gastrointestinal system cancers who were scheduled for simultaneous chemotherapy for radiation oncology treatment made on it. The aim of this study is to determine nutritional status of patients diagnosed with gastrointestinal system cancers by using two different methods such as: Subjective Global Assessment (SGD) and Mini Nutritional Assessment (MNA) compare these methods and to evaluate malnutrition status of patients with gastrointestinal cancer In the first part of the questionnaire applied to the patients, the sociodemographic characteristics, diagnoses and nutritional habits of the individuals were questioned. Anthropometric measurements were taken in the second part, biochemical data were taken in the routine patient files in the third part, and Subjective Global Assessment and Mini Nutritional Assessment (MNA) were applied in the fourth part. The mean age of the patients was 60.13±11.22 years. There was no significant difference between the participant BMI's after and before chemoradiotherapy. According to nutritional assessment methods, before chemoradiotherapy, 50% of the participants were in the SGD-A group, 29.2% in the SGD-B group, and 20.8% in the SGD-C group. After chemoradiotherapy, 54.2% of the participants were in the SGD-A group, 37.5% in the SGD-B group, and 8.3% in the SGD-C group. Before chemoradiotherapy, 12.5% of the participants were in the malnutrition group, 45.8% in the malnutrition risk group, and 41.7% in the normal nutrition group. After chemoradiotherapy, 8.3% of the participants were in the malnutrition group, 37.5% in the malnutrition risk group, and 54.2% in the normal nutrition group. When the methods were compared with each other, a significant difference was found between the SGD and MNA after measurement groups of the participants (p=0.000). In conclusion, the results of our study once again revealed the importance of Medical Nutrition Therapy in cancer patients. There must be a nutritionist in the units providing oncology health services, and the necessary medical nutrition therapy must be given to the patients.