Doğrusal programlama yöntemi ile üretim planlama bir nonwoven kumaş fabrikasında uygulama
Production planning with linear programming method application in an nonwoven fabric factory
  1. Tez No: 541689
  2. Yazar: SEMİH ÜNÜÇOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada nonwoven kumaş üretimi yapan işletmede planlama faaliyetlerinin etkin bir şekilde yapılabilmesi üzerine çözüm aranmıştır. Firmanın analizleri sonucunda üretim planlama faaliyetleri için bir karar modeli oluşturulmuş ve bu model matematiksel olarak ile ifade edilmiştir. Bundan yola çıkılarak Bayteks Teknik Tekstil A.Ş. firmasının kumaş üretim hatları dikkate alınarak doğrusal programlama yöntemi yardımıyla bir ana üretim çizelgesi ortaya konmuştur. Üretim planında en fazla faydayı sağlayabilmek için verilerin sayısal olarak ifade edilebilmesi gerekmektedir. Yapılan analizlerde ortaya koyulan ana üretim çizelgesi için tahminler, ürün ağaçları, kapasite kısıtları sayısal olarak ifade edilmiş ve karar modelinde belirtilmiştir. LINGO paket programı yardımıyla elde edilen verilerde firmanın üreteceği ürünlerin miktarı, bu ürünlerin hangi zaman periyodunda üretilmesi gerektiği ana üretim çizelgesindeki zaman skalasında sayısal olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a solution has been sought in order to carry out the planning activities effectively in the nonwoven fabric production enterprise. As a result of the analysis of the firm, a decision model has been created for production planning activities and this model is expressed mathematically. Based on this, Bayteks Teknik Tekstil A.Ş. by taking into consideration the fabric production lines of the company, a main production schedule has been introduced with the help of linear programming method. In order to obtain the most benefit in the production plan, data should be expressed in numerical form. Estimates, product trees, capacity constraints are expressed numerically and stated in the decision model. The amount of the products to be produced by the company in the data obtained with the help of the LINGO package program and the time period in which these products should be produced are expressed numerically in the time scale in the main production schedule.