Türkiye perakende gıda sektöründe algı yönetimi
Perception management in Turkey retail food sector
- Tez No: 541692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ORKUN GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada, Çanakkale ilindeki tüketicilerin perakende gıda sektörü ile olan ilişkileri incelenmiştir. Perakende gıda sektörü oyuncularının tüketiciler üzerindeki algı yönetimi ve stratejileri ile bunların tüketiciler tarafından nasıl algılandığı, ne derece etkili olduğu ve tüketicilerin perakende gıda sektöründen beklentileri bu araştırmanın ana amaçlarıdır. Araştırmanın teorik bölümü için literatür taraması yapılmıştır. Uygulamalı bölüm için veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmış katılımcılar ileyüz yüze görüşmeler yapılarak veriler toplanmıştır. Anket çalışmasında, Çanakkale Merkez ilçede toplam 200 kişi ile yüz yüze görüşülerek veriler toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin yorumları sonucunda; tüketicilerin perakende gıda sektöründen beklentilerinin en başında özenli hizmet ve ilgi, ardından güven, son olarak da doğru ve temiz bilgi verilmesi geldiğini söyleyebiliriz. Perakende gıda sektörü oyuncuları açısından değerlendirmek gerekirse, karşılarında mükemmeliyetçi ve marka sadakati yüksek olan ancak kimi zaman ise dikkatsiz ve kafası karışan bir tüketici kitlesi bulunmaktadır. Bu nedenlerle perakende gıda sektörü oyuncularının tüketicilere karşı çok iyi hizmet vermesi, kaliteli ürünleri stoklarında bulundurması ve kafa karışıklığını önlemek için bilgi kirliliğinin önüne geçmesi ve net bilgiler vermesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, we examined the relationship between the consumer's province, and the retail food sector in Çanakkale province. The main purpose of the study is, retail food sector companies according to consumers, consumer perceptions and images and the retail food sector on the effectiveness of the strategies along with the consumer's expectations. In the theoretical parts of the research, many secondary sources were used. For the practical part, the survey technique was used as a data collection instrument; collected data through face-to-face interviews with participants. In a survey study, a total of 200 people located in the province of Çanakkale with data collected by interviewing face to face. As an interpretation of the data obtained from the results of the research; the main and the most important expectation is careful service and attention, then trust, finally giving accurate and clear information can be listed as. If it is necessary to evaluate the terms of the companies in the retail food sector; in the face of high brand loyalty and a perfectionist, but sometimes careless and confused a consumer audience. For these reasons, the companies of the retail food sector provide good service to consumers, keep quality products in stock and to avoid confusion and provide clear information to prevent information pollution.