Elit boksörlerde akut nitrat takviyesinin maksimum oksijen tüketimi düzeyine etkisi
The effects of acute nitrate supplementation on maximal oxygen consumption level of elite boxers
  1. Tez No: 541695
  2. Yazar: ZÜMRÜT ADEM OZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu araştırmanın amacı; elit erkek boksörlerde akut besinsel nitrat (Kırmızı pancar kökü suyu) takviyesinin MaxVO2 kapasitesine ve yorgunluk, toparlanma düzeylerine etkisinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Yöntem: Çalışmaya; aktif olarak boks branşı ile uğraşan yaş ortalamaları 23±2,28 yıl, boy uzunluğu ortalamaları 174,83± 11 cm ve vücut ağırlığı ortalamaları 76,66± 19,37 kg olan elit düzeyde 8 erkek boksör gönüllü olarak katıldı. Araştırmada tek kör, çaprazlama yöntemine göre, deneklere akut olarak besinsel nitrat (Kg/ml,2ml) ya da plasebo verildi. Takviyenin ardından deneklerin MaxVO2 kapasitelerin belirlemek için deneklere 20 metre mekik koşusu testi uygulandı. 5 gün aradan sonra ilk alınan madde (besinsel nitrat ya da plasebo) değiştirilerek aynı test tekrar yapıldı. Testin öncesi ve sonrası yorgunluk ve toparlanma performansları kalp atım hızı ve laktat düzeyleri ölçülerek belirlendi. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Deneklerin öntest ve sontest değerlerinin karşılaştırılmasında Nonparametric testlerden olan Wilcoxon T Testi, tekrarlı ölçümlerde ise Repeated Measures testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of acute dietary nitrate (red beetroot juice) supplementation on MaxVO2 capacity, fatigue and recovery levels in elite male boxers. Method: Eight male boxers who actively engaged in the boxing branch participated as volunteers in the age range of 23 ± 2.28 years, 174.83 ± 11 cm in height average and 76.66 ± 19.37 kg in body weight. In the study, subjects were given acute dietary nitrate (kg/ ml, 2ml) or placebo by single blind cross-over method. Following the supplementation subjects were applied 20-m shuttle run test for determining the subjects' MaxVO2 capacity. After 5 days, the same test was repeated by replacing the first item taken (dietary nitrate or placebo). Fatigue and recovery performance before and after the test was determined by measuring heart rate and lactate levels. SPSS 22.0 package program was used to analyze the data. In the comparison of pretest and posttest values of subjects, two related samples from nonparametric tests Wilcoxon T test and Repeated Measures test for repeated measurements were performed.