Türkiye'de il özel idaresi sisteminden Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'na geçiş: Ege bölgesinde nitel bir analiz,
The headship of monitoring investment and coordination from special provincial administration system in Turkey transition: Aegean region, a qualitative analysis,
- Tez No: 541696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türk yönetim sisteminde yerel yönetimlerin hiç şüphesiz çok büyük bir yeri vardır. Geçmişten günümüze devlet yönetiminde de etkin bir yeri bulunmaktadır. Günümüz dünyasında yani 21. Yüzyılda ise sadece Türk yönetim sistemi için değil gelişmiş ve gelişmekte olan bütün dünya ülkelerinin önem verdiği bir kavramdır. Bununla birlikte uluslarüstü kurum ve kuruluşlarında bünyesinde bulunan ülkelere 'yerellik' ve 'yerel yönetim' kavramlarının aktif ve etkin kullanımı için tavsiyeleri bulunmaktadır. Ülkemizde ise bu kavramlar zaman zaman ihmal edilmiş zaman zamanda büyük ehemmiyetler verilmiştir. Çalışmada il özel idarelerinin kapatılması sonucu ortaya çıkan Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıklarını konu edinecektir. Çalışmanın içeriği ise Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı kurumunun çalışmalarını, faaliyet alanlarını ve işleyişlerini Ege Bölgesi özelinde karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Bu kapsamda Aydın, Muğla, İzmir, Denizli ve Manisa illerindeki YİKOB temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, belirlenen illerde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıklarında, Başkan ve üç birim müdürü ile yapılan birebir görüşme yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that local authority has a great importance in Turkish administration. And it also has had an effective role in state governance from past to present. Nowadays, in 21st century, it such a concept that not only Turkish administration system but also all the developed and developing countries pay attention. In addition to this it has advice to use the concepts of“locality”and“local authority”in an active and effective way for transnational institutions and organizations. In our country, some times these concepts has been left out, some times had great importance. In this research we were study The Headship of Monitoring Investment Committe and Coordination which rose due to the close Special Provincial Administration. The content of the research is analysing comparatively the studies activity area and operations of the The Headship of Monitoring Investment Committe and Coordination in Aegean Region. Within this context in the provinces of Aydın, Muğla, Denizli, İzmir and Manisa, some interviews wil be organized with representatives of YİKOB. In the study, in the The Headship of Monitoring Investment Committe and Coordination in determined provinces, one to one interview aproach used while interviewing the president and 3 unit managers.