1964 Kıbrıs krizi ve Türkiye kamuoyunun tepkisi
1964 Cyprus criisis and the public opinion reaction in Turkey
- Tez No: 541698
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Geçmişten günümüze kadar gelen Rumların, Kıbrıs'ı Yunanistan'a bağlayarak ENOSİS'i gerçekleştirme çalışmaları 1963 yılında şiddetini arttırmış ve bu şiddet“Türk'ü imha planı”olarak uygulamaya konulmuştu. Özellikle bu yıllarda Türk halkı, Türk Hükümetleri Kıbrıs'ta yaşananları yakından takip etti ve olaylara tepkisiz kalmadı. Dünya kamuoyuna, yaşananları servis etme, bu olaylara ilk tepkiyi gösterme, hep Türkiye halkı ve liderleri özelinde gerçekleşti. 1960-1964 dönemi Kıbrıs olayları, gerek Türkiye Basını gerekse Kıbrıs Türk Basını tarafından yakından izlendi. Türkiye Basını, 1964 olaylarında Türk Hükümeti'ni daha etkin davranmaya sevk etme gayreti içindeydi. Kamuoyunun olaylara karşı gösterdiği tepkiler, hemen hemen bütün yazılı basında yer alıyor ve kamuoyu ile Hükümet arasında bir köprü kuruluyordu. Yerel basın da, 1963-1967 yılları arasındaki süreçte, Kıbrıs Türk toplumunun haklı sesini Türk kamuoyuna duyurmaya çalışarakENOSİS'i engellemeye çalıştı hem de Kıbrıs Türk halkına büyük bir destek vermiştir. Çalışmada özellikle Türk Basınında ve Türkiye Cumhuriyeti Arşivlerinde yer alan tepki, destek hareketleri incelenmiş ve bu yolda atılan adımlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Thework of the GreekCypriots from the pastto the present day, by connecting Cyprus to Greece, has increasedits violence in 1963, and this violence has been put in topractice as a“Turkish destruction plan”. Especially in the seyears, the Turkishpeople, Turkish government sclosely followed the events in Cyprus and did not remainun responsive to the events. World publicopinion, whathappenedtothe service, showingfirstreactiontotheseevents, it wasalways a specialplace in thepeopleandleaders of Turkey. Cyprusevents 1960-1964 period, TurkeyshouldpressbothCypruswascloselywatchedbytheTurkishPress. TurkeyPress, 1964 incident in urgingtheTurkishGovernmenttoactmoreeffectivelyfortheeffortwas. Thepublic'sreactionstotheeventstookplace in almostalltheprintmediaand a bridgewasestablishedbetweenthepublicandthegovernment. Intheperiodbetween 1963 and 1967, thelocalpresstriedtoprevent ENOSIS bytryingtoannouncetherightfulvoice of theTurkishCypriotcommunitytotheTurkishpublicandgavegreatsupporttotheTurkishCypriotpeople. Inparticularwereactlocated in theRepublic of TurkeyandtheTurkishPress Archive, supportmovementwereexaminedanddemonstratedthestepstaken in thisway.