İstanbul'da Fransız ve İngiliz elçilerinin rekabeti ve Osmanlı-Fransa-İngiltere münasebeti 1604-1610 (Deux ambassadeurs à constantınople, 1604-1610)
In istanbul french and english ambassadors' competition and Ottoman-France-England relationship 1604-1610 (Deux ambassadeurs à constantinople 1604-1610)
  1. Tez No: 541697
  2. Yazar: NAGİHAN OKUTUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ARSLANBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
16. ve 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu topraklarında ve Akdeniz sularında ticari faaliyetlerini sürdürmek isteyen iki güçlü devlet olan Fransa ve İngiltere, Osmanlı'dan ticari imtiyaz sağlamak için girişimlerde bulunmuşlar ve rekabet içine girmişlerdir. Osmanlı İmparatorluğu egemenliğini ticaret yollarının geçtiği güzergahlara doğru genişlettikçe, geçimlerini bu güzergahlardan yaptıkları ticaretle sağlayan tüccar devletlere karşı eline büyük olanaklar geçmiş oluyordu. Batılı devletler zenginlik kaynağı gördüğü ticareti devam ettirmek için Osmanlı İmparatorluğu'na elçiler göndermiş ve anlaşmalar yapmışlardır. Osmanlı İmparatorluğu topraklarında Fransa ve İngiltere arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin, 17. yüzyıl başlarındaki durumu konu edinilmiştir. Bu dönemde Osmanlı hakimiyetindeki Akdeniz sularında Fransa ve İngiltere'nin ticaret için rekabet halinde olduğu iki elçinin çekişmesi çerçevesinde ortaya konulmaya çalışılmıştır. 17. yüzyılın başlarına dayanan Ortadoğu tarihi araştırmaları için önemli bir kaynak olan Gabreil de Mun'un yazdığı“Deux Ambassadeurs ὰ Constantinople, 1604-1610”eserin, metin çevirisi ve değerlendirmesi üzerine bir çalışma hazırlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 16th and 17th century, attempts were made to obtain trade concessions from the Ottoman Empire by France and England, two great powers engaged in competition while seeking to continue their commercial activities on the land of the Ottoman Empire and in the Mediterranean waters. As the Ottoman Empire extended its dominance along the trade routes, it began to enjoy a huge advantage over the states relying on their trading activities in these regions to survive. To maintain their commercial ventures, which served as a source of wealth for them, in the Eastern Mediterranean and in numerous commercially important cities dominated by the Ottoman Empire, many states sent accredited ambassadors to and concluded several treaties with the Empire in an attempt to secure commercial privileges. This study traces the political and economic relations between these two powers, specifically in the period of the early 17th century. It further aims to reveal the dispute between two ambassadors with whom France and England were engaged in competition in the Mediterranean waters dominated by the Ottoman. The work“Deux Ambassadeurs ὰ Constantinople, 1604-1610”, which is penned by Gabriel de Mun and notable as an important source for the studies on the history of the Middle East in the early 17th century, is also discussed in the study based on its translation and text analysis.