Siyasal pozisyonlar olarak kulluk ve yurttaşlık olgusu: Osmanlı'dan Cumhuriyet'e toplumsal ve siyasal dönüşüm süreci perspektifinden mukayeseli bir inceleme
Citizenship and servitude facts as political positions: A comparative study from ottoman to republic of Turkey a perspective social and political process
  1. Tez No: 541702
  2. Yazar: DAMAN CANSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Yapı ve Sosyal Çalışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Her ne kadar din ve itikatlar ile ilgili de olsa mutlak siyasi iktidarın devlet olarak anıldığı 19.yy'a kadar kul ve kulluk siyasal ve toplumsal bir perspektife de sahip olmuştur. Hükümdarın mutlak olduğu dönemde ona yapılan mutlak itaatin toplumsal boyutu kulluktu. Osmanlı Devleti'nde Fatih Sultan Mehmet'in merkezi devlet-mutlak hükümdar anlayışını getirdiği dönemden 19.yy'a kadar olan klasik dönemin sonuna ilişkin toplumsal kulluk olgusu nazarında kıvılcımlar 1808'de verilmiş, süreç bir asır içerisinde tamamlanmıştı. Çalışmamızda toplumsal kulluğun siyasal temellerini deterministikleri açısından kadim devirlerden ve medeniyetlerden ele alıp Osmanlı özelinde Cumhuriyet dönemine kadar açıklamaya çalıştık. Akabinde 1921'e kadar olan dinamik evrimsel süreç ve 1940'lı yıllara kadar olan yurttaşlık anlayışının dönüşümünü irdelemeye gayret ettik.
Özet (Çeviri)
Even though it was related to religion and beliefs, until the 19th century absolute political power was referred to as state and servitude had a political and communal perspective.The social dimension of absolute obedience to the sovereign at the time of his rule was servitude. Sparks in the view of the communal servitude was bestowed at 1808 until the end of the classical period in the 19th century when Sultan Mehmet the Conqueror of the Ottoman Empire brought the understanding of the central state-absolute monarch. This process has been completed within a century. In our study, we tried to explain the political foundations of communal servitude in terms of determinism from ancient times and civilizations to the republic period by taking an approach within the specifics of the Ottoman Empire. Subsequently, we tried to scrutinize the dynamic evolutionary process up to 1921 and the transformation of the civic understanding until the 1940s.