Öğretmen adaylarının fizik derslerinde akran öğretimi tekniğinin kullanımına yönelik tutumları
Teacher candidates' attitudes towards use of peer instruction technique in physics courses
- Tez No: 541703
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının fizik derslerinde akran öğretimi tekniğinin kullanımına yönelik tutumlarının incelenmesidir. Araştırmaya, Ankara ilindeki bir devlet üniversitesinin Fizik Eğitimi, Kimya Eğitimi, Biyoloji Eğitimi ve Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dallarının 3. ve 4. sınıflarında öğrenim gören 174 öğretmen adayı katılmıştır. Araştırma karma araştırma yöntemlerinden sıralı açıklayıcı desende tasarlanmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde veriler“Akran Öğretimi Tutum Anketi (Çirkinoğlu-Şekercioğlu, 2011)”ve“Kişisel Bilgi Formu”aracılığıyla; nitel bölümünde ise“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen nicel verilerin analizinde Bağımsız Gruplar t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi; nitel verilerin analizinde ise içerik analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın nicel bulgularına göre, öğretmen adaylarının akran öğretimi tekniğine yönelik tutumlarının sınıf, akran öğretimi tekniği hakkında bilgi sahibi olma ve akran öğretimi tekniği ile ilgili tecrübe sahibi olma değişkenleri açısından anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p0.05). Araştırmanın nitel bulgularına göre, öğretmen adaylarının akran öğretimi tekniğine yönelik genel bakış açılarının olumlu yönde olduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının akran öğretiminin tartışma becerisi, aktif katılım, derse yönelik tutum ve akademik başarı üzerindeki etkileri konusunda olumlu; kavram yanılgısı, zaman kaybı, konu uyuşmazlığı ve sınıf disiplini üzerindeki etkileri konusunda ise olumsuz görüş belirttikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the attitudes of teacher candidates towards use of peer instruction technique in physics courses. 174 teacher candidates attending 3rd and 4th classes in Physics Education, Chemistry Education, Biology Education and Science Education Departments of a public university in Ankara participated in the research. The research is designed with sequential explanatory design from mixed research methods. Data was obtained through the“Peer Instruction Attitude Questionnaire (Çirkinoğlu-Şekercioğlu, 2011)”and“Personal Information Form”in the quantitative part of the research; and in the qualitative part it was obtained by using“Semi-structured Interview Form”. In the analysis of the quantitative data, utilized Independent Groups t-Test and One Way Anova; in the analysis of qualitative data, content analysis technique was used. According to the quantitative findings of the research; it has been found that the attitudes of teacher candidates towards peer instruction technique are significantly different in terms of class, having knowledge about peer instruction technique and having experience with peer instruction technique (p0.05). According to the qualitative findings of the research, it has been seen that teacher candidates' general views towards peer instruction technique are positive. It has been determined that teacher candidates expressed a positive opinion the effects of peer instruction technique on discussion skills, active participation, attitudes towards the course and their impact on academic achievement; and negative opinion on misconceptions, time loss, subject dispute and the effects on class discipline.