Sınıf öğretmenlerinin 'zor çocuk' algıları
Perceptions of primary teachers abaut 'difficult child'
- Tez No: 541701
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, sınıf öğretmenlerinin“zor çocuk”olgusuna yönelik algıları ve deneyimleri incelenmiştir. Zor çocuk; son yıllarda daha sık kullanılmaya başlanmış bir kavram olmakla beraber alan yazında“meydan okuyan çocuk”,“başa çıkılamayan çocuk”,“eğitimi zor olan çocuk”ve“farklı çocuk”gibi adlarla da anılmaktadır. Bu çalışma, nitel araştırma desenlerinden betimleyici fenomenoloji deseni kapsamında yürütülmüştür. Bu desenle kişi ya da kişilerin bir olguya (örneğin,“zor çocuk”olgusuna) dair deneyimlerinin anlamı, yapısı ve özü araştırılmaktadır. Çalışmadaki katılımcıların seçilmesinde amaçlı örnekleme tekniklerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Konya ili merkez ilçelerinde görev yapmakta olan 60 sınıf öğretmeni (20'si merkez, 20'si dezavantajlı bölge ve 20'si de özel ilkokullarından) seçilerek çalışmaya dâhil edilmiştir. Veriler, yarı-yapılandırılmış görüşmelerle elde edilmiştir. Katılımcılara dokuz adet açık-uçlu soru sorulmuştur. Görüşmelerden elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile yorumlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, araştırmaya katılan sınıf öğretmenlerinin zor çocuk kavramına yönelik tam/güncel bir bilgiye sahip olmadıkları, fakat gözlem ve deneyimleri ışığında bazı zor çocuk özelliklerinin farkında oldukları görülmüştür. Bununla beraber zor çocuk tiplerini alan yazında var olanın dışında daha geniş bir çerçeveden ele aldıkları ortaya çıkmıştır. Çalışmaya göre, ilkokul düzeyinde zor çocuk olgusu ile ilgili yapılacak daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, classroom teachers' perceptions and experiences about“difficult child”phenomenon were examined. Difficult child; although which is a concept that has been used more frequently in recent years, it is also mentioned in the literature as“defiant child”,“uncontrollable child”,“difficult trained child”and“different children”. This study was carried out in the context of descriptive phenomenology pattern of qualitative research designs. With this design, the meaning, the structure and the essence of the experiences regarding a phenomenon (for example, the“difficult child”phenomenon) are investigated. In the choosing of the participants, the maximum diversity sampling, which is one of the purposeful sampling techniques has been used. 60 classroom teachers (20 from the central schools, 20 from the disadvantaged area schools and 20 from private primary schools) working in the central districts of the city of Konya has been chosen and included to the study. Datas has been acquired by the half-constructed interviews. Nine open-ended questions have been asked to the participants. Data obtained from the interviews has been interpreted by the descriptive analysis technique. According the findings, it was seen that classroom teachers who participated in the research did not have full/current information about the different child concept, but they were aware of some difficult children characteristics in the light of their observations and experiences. However, it has been found out that they deal the difficult child types from a wider framework outside from the existing literature. According to the study, further research is needed on the difficult child phenomenon at primary school level.