Türk vatandaşlığının istisnai yolla kazanılması
Acquisition of Turkish citizenship by exceptional circumstance
- Tez No: 541735
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Vatandaşlık hukukunda sonradan vatandaşlığa alma politikaları, devletlerin münhasıran egemenlik hakları kaynaklıdır. Devletler bu düzenlemelerini siyasi, sosyolojik ve ekonomik çıkarları doğrultusunda yaparlar. 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 12. maddesinde yer alan Türk vatandaşlığının kazanılmasında istisnai haller çalışmamızın ana konusunu oluşturmaktadır. Yürürlükteki Türk Vatandaşlığı Kanunu, mülga 1312 ve 403 Sayılı Vatandaşlık Kanunları ile kıyaslanıldığında istisnai yolla vatandaşlığın kazanılması müessesesini daha farklı bir anlayışla düzenlemiştir. Yeni kanun ile vatandaşlığın istisnai kazanım şekillerine bir takım yenilikler getirilmiştir. Buna göre, Turkuaz Kart sahibi yabancılar ile Türkiye'de çalışmayan ancak Cumhurbaşkanınca belirlenecek kapsam ve tutarda yatırım yapan yabancılar ve bunların eşleri, kendilerinin ve eşlerinin ergin olmayan veya bağımlı yabancı çocukları da istisnai olarak Türk vatandaşlığını kazanabileceklerdir. Son dönemde yapılan değişikliklerde ise yabancıların yapacağı yatırım miktarı ve istisnai vatandaşlığa alınmada yetkili makam değişmiş Cumhurbaşkanlığı olmuştur. Çalışmamızda yabancı ülkelerdeki istisnai yolla vatandaşlığın kazanılma şartları ve geçmişten günümüze Türk vatandaşlığının istisnai kazanım şekil ve şartları etraflıca incelenecektir. Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de vatandaşlığın istisnai yolla kazanılması müessesesindeki değişim ve bu değişime getirilen eleştiriler üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
In the law of citizenship, the policies of later naturalisation is originated from the sovereign rights of the states. States make these arrangements in line with their political, sociological and economic interests. The main subject of our study is exceptional ways of acquisition of Turkish citizenship that provided in article 12 of Turkish Citizenship Law no 5901. The current Turkish Citizenship Law enacted the exceptional ways of acquisition of citizenship in different manner compared to former Citizenship Laws numbered 1312 and 403. With the new law, a number of innovations have been introduced to the exceptional ways of acquisition of citizenship. Accordingly, the Turkuaz Card holders and the foreigners and their spouses and their young or dependent children whom are not working in Turkey but invest in the scope and amount to be determined by the Council of Ministers will be able to acquire Turkish citizenship in exceptional cases. In the recent changes, the amount of investment that will made by foreigners and the competent authority that decide to accept for exceptional citizenship has been changed. In our study, the conditions of the exceptional ways of acquisition of citizenship in foreign countries and the manner and conditions of the exceptional ways of acquisition of Turkish citizenship from past to present will be examined in detail. We will focus on the changes of exceptional ways of acquisition of citizenship in our country, as in other countries, and criticisms of this change.