Mâtürîdî'nin Te'vîlâtü'l-Qur'ân adlı eserinde esbâb-ı nüzûl
Asbāb al-nuzūl in the book of Māturīdī's Taʾwīlāt al-Qurʾān
- Tez No: 541748
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK ÖZGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu çalışmanın amacı Mâtürîdî'nin esbâb-ı nüzûl anlayışını tüm yönleriyle ve sistematik bir şekilde ortaya koymaktır. Mâtürîdî Te'vîlâtü'l-Kur'ân adlı tefsirinde tespit edebildiğimiz kadarıyla 302 sebeb-i nüzûl rivayeti nakletmektedir. Bunların bir kısmından zaman zaman istifade etse de genel itibariyle âyetlerin manalarını tespitte nüzûl sebebi rivayetlerine temel bir fonksiyon yüklememektedir. Mâtürîdî tefsir ilminin rivayet ile eşdeğer görüldüğü bir dönemde esbâb-ı nüzûl rivayetlerini muhtelif gerekçelerle tenkit etmiş, söz konusu rivayetlerin âyetlerle ilişkisini değerlendirirken farklı ve özgün yorumlar sunmuştur. Bu bağlamda diğer tefsirlerden farklı olarak konuyla ilgili rivayetleri nakletmesine rağmen nüzûl sebebi tasavvurlarına da yönelmiş, ayrıca peygamber ve sahâbe algısının etkisiyle ibtidâen nüzûl teorisi geliştirmiştir. Dolayısıyla Mâtürîdî'nin bu tür yaklaşımlarıyla klasik esbâb-ı nüzûl anlayışından çok farklı bir noktada durduğu söylenebilir. Bu çalışmada nüzûl sebebi rivayetlerine yönelik yaklaşım ve değerlendirmeleriyle Mâtürîdî'nin tefsir tarihindeki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal all dimensions of Māturīdī's understanding of asbab al-nuzul in a systematic way. Māturīdī, as far as we can identify, narrates 302 asbab al-nuzul in the Taʾwīlāt al-Qurʾān. Although Māturīdī benefits from some of these narratives from time to time, it seems possible to say that he does not consider them in an essential function in determining the meaning of a verse in general. In a period when the science of the tafsir was seen as equivalent to the narratives, Māturīdī criticized the narratives of asbab al-nuzul for various reasons and presented different and original interpretations in evaluating the relation of these narratives with the verses. Within this context although Māturīdī mentions narratives the subject, unlike other tafsirs he gave place to the conceptions of asbab al-nuzul. Additionally he developed ibtidāen nuzul understanding thanks to his own perception of prophet and his compassions. Therefore, it can easily be said that Māturīdī stands at a very different point from the classical asbab al-nuzul understanding by his approaches. In this study, we try to identify the place of Māturīdī in the history of Tafsir by focusing on his approaches and evaluations about asbab al-nuzul narratives.