أسلوب التعليم الجماعي في تدريس الأصوات وأثره في كفاية معلّم اللّغة العربيّة للناطقين بغيرها
Grup öğretim tekniğiyle seslerin öğretimi ve yabancı dil öğretmeninin yeterliliğine etkisi
  1. Tez No: 541749
  2. Yazar: MUHAMMED CEMAL ALHUŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Arapçanın yabancı dil olarak öğretilmesi alanında Arap olmayan öğrencilerin Arapça telaffuzlarında yaşamış oldukları güçlükler ve Arapça seslerin kullanımında yapmış oldukları göze çarpan hatalar hususu Arapça öğretimi alanında müstakil olarak ele alınmamış bir alandır. Bu araştırmamızda , uzmanların Arapça ses eğitim metodları hakkında sunmuş oldukları yaklaşımlar ele alınmış, bu metodlardan kolektif metod üzerinde derinlemesine durulmuştur. Araştırmanın ilk bölümünde Arapça seslerin mahiyeti, Arapça eğitimi alanında ses öğretiminin yeri ve dil becerilerinin kazanımında ses öğretimi konuları ele alınmıştır. Daha sonra ses eğitimi hakkındaki yaklaşımlar, farklı metodlar ve bu metodlar içinde kolektif metodun yeri ayrı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada Arapçayı konuşamayanların Arapça sesleri öğrenmesinde yaşamış oldukları güçlükler ele alınmış ayrıca ses öğretiminde eğitmenlerin sahip olması gereken özellikler ve ses öğretiminde dikkat edilmesi gereken hususlar akademik bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Çalışmanın en önemli hususlarından birisi de yabancılara Arapça öğretiminde Arapçayı öğrenen kitlenin ses eğitimleri hakkında görüşlerini değerlendirmek adına yapılan alan araştırmasıdır. 92 kişi üzerinde yapılan bu araştırmada ses eğitimi ve metodları üzerinde sorular sorulmuş, kolektif metod başta olmak üzere öğrencilerin ses öğretimindeki metodlardan etkili öğrenme süreçleri sorgulanmıştır. Alan araştırması dışında odak gruplar belirlenerek kolektif metodun uygulama süreçleri tatbik edilmiş,olup uygulanan kitle üzerinde gözlemler akademik bir dil ile çalışmada ele alınmıştır. Bu Çalışmanın gerek teorik, gerekse uygulamalı kısma yer vermesi hasebiyle Arapçayı yabancı dil olarak öğrenen kitle için ses eğitimi konusunda yapılmış kapsamlı bir araştırma oldujunu düşünüyorum . Yabancılara Arapça öğretimi alanında çalışan eğitmenlerin ses eğitimi konusunda referans olarak kabul etmesi amacıyla hazırlanan bu çalışmada teorik ve uygulama kısımlarının dışında yapılan alan araştırmasının sonuçları büyük bir önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The researcher started his study from the errors noted by foreign learners when uttering some of the Arabic voices, which indicates a flaw in the curriculum used in the teaching of sounds, so that The researcher chose to research in techniques of teaching Arabic sounds and in particular chose the collective technique to be the focus of his research, because the specialists have multiple views for this technique, and to leave the rest of the techniques for other studies. The researcher should begin his study in a statement on the nature of the sounds and their place in the field of teaching the Arabic language, and its leading role in acquiring language, Then he spoke about the reality of teaching sounds and moved from this point to the basic subject of his research and to talk about the collective technique and research about the uses of this technique in the field of teaching sounds. The researcher continued his study to assess the competencies necessary to be available in the teacher of Arabic voices for the other speakers, and then concluded the relationship of influence between the collective technique in the teaching of sounds and these competencies. In order to evaluate the opinions of those working in the field of teaching Arabic to non-native speakers, the researcher prepared a questionnaire that included 92 workers in this field, which Through he can know the views, and draw conclusions from them. In the end, the researcher conducted an experimental lesson on his students to support his findings through practical experience. Finally , The researcher classifies what he has achieved at points as a reference for the teachers of the Arabic language for non-speakers in general and the teachers of the sounds in particular through which they can use the collective technique in teaching the sounds at the correct time and way, for the best results.