Relationship between brand loyalty, financial commitment, psychological commitment and team identification for football fans in Turkey
Türkiye'deki futbol taraftarları açısından marka sadakati, finansal bağlılık, psikolojik bağlılık ve takımla özdeşleşme kavramlarının birbirleri ile ilişkisi
  1. Tez No: 541757
  2. Yazar: ŞAHİN CAN TOSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzün global dünyasında spor, pazarlama kampanyalarının bir ürünü olarak yerini giderek sağlamlaştırmaktadır. Özellikle kar sağlama amacı güden bir oluşum olan endüstriyel futbol, etkin pazarlama stratejilerinin gerekliliğini de beraberinde getirmiştir. Mevcut çalışma kapsamında endüstriyel futbolda uygulanan pazarlama stratejilerinin dört alt boyutu marka sadakati, finansal bağlılık, psikolojik bağlılık ve takımla özdeşleşme olarak belirlenmiştir. Çalışmanın amacı marka sadakati, finansal bağlılık, psikolojik bağlılık ve takımla özdeşleşme alt boyutlarının birbirleriyle olan ilişkilerini ve farklı demografik gruplara göre nasıl değişkenlik gösterdiklerini incelemektir. Bu amaçla katılımcılara bir anket uygulanmış, bu anket yoluyla dört alt boyut arasındaki korelasyon ve alt boyutların farklı demografik gruplara göre gösterdiği anlamlı farklılık incelenmiştir. Sonuçlar marka sadakati, finansal bağlılık, psikolojik bağlılık ve takımla özdeşleşme alt boyutlarının arasında anlamlı bir pozitif ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, bu alt boyutların eğitim düzeyi ve medeni duruma göre değişiklik göstermediği, ancak aylık gelir ve stadyumda maç izleme sıklığına göre değişiklik gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current globalized world, sports have become more involved in marketing strategies and achieved an important place in integrated marketing communication. As especially the industrial football is a sectoral identity and a source of profit, it is true that it also needs effective marketing activities. In the scope of the current study, four sub-dimensions of the sports marketing activities that are applied in industrial football are determined as brand loyalty, financial commitment, psychological commitment and team identification. The aim of the present study is to detect the relationship between sports marketing activities in industrial football brands and customer loyalty, psychological commitment, financial commitment and team identification processes of the customers, for customers having different demographics. To this end, a survey is designed, which measures all these sub-dimensions, how they change based on different demographics, and also the relationship between these sub-dimensions. Results showed that brand loyalty, psychological commitment, financial commitment, and team identification sub-dimensions are positively correlated with each other. Also, education status and marital status have no effect on sports marketing sub-dimensions, while sports marketing sub-dimensions change based on monthly income and stadium visiting frequency.