Primipar annelerde postpartum dönemde yetersiz süt algısını etkileyen faktörler
Factors affecting the insufficient milk perception in the postpartum period in primiparous mothers
  1. Tez No: 541799
  2. Yazar: HASİBE PINAR BALLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırma primipar annelerde postpartum dönemde postpartum emzirme öz yeterlilik düzeyinin ve yetersiz süt algısını etkileyen faktörlerin belirlemesi amacıyla, tanımlayıcı ve kesitsel çalışma olarak gerçekleştirildi. Haziran 2016-Aralık 2016 tarihleri arasında yapılan araştırmanın evrenini, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir hastanede canlı doğumu gerçekleştirilen anneler, örneklememiz bu annelerde basit rastgele örneklem yöntemiyle seçilen 131 anne oluşturdu. Verilerin toplanmasında; Anne Tanılama ve Sosyo Demografik Bilgi Formu, Yetersiz Süt Algısı Ölçeği, Postpartum Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği, İMDAT= Bebeğin Aldığı Anne Sütü Miktarını Puanlama Sistemi kullanılarak elde edildi. Postpartum Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği“ toplam puanı arttıkça ”Yetersiz Süt Algısı Ölçeği“ toplam puanın arttığı, ”İMDAT Ölçeği“ toplam puanı ile diğer ölçek puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki olmadığı belirlendi. Ölçeklerin toplam puanları ortalamalarının yaş, eğitim, annelerin çalışma durumu değişkenleri açısından anlamlı farklılık göstermediği saptandı. Ölçek toplam puanları gebelik süresince muayene sıklığı, doğum yapılan gebelik haftası, bilgi kaynakları, bebeğin cinsiyeti, bebeğini ilk emzirme zamanı değişkenine göre de farklılık göstermemektedir. Ancak bebeğin doğum ağırlığının ”Postpartum Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği“ ve ”Yetersiz Süt Algısı Ölçeği" toplam puanlarını etkilediği belirlendi. Primipar annelerin emzirme ile ilgili öz yeterliliklerinin arttrılması için doğum öncesi emzirme, bebek bakımı, süt salınımı, anne beslenmesi konularında ebeler tarafından eğitim ve takibinin yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The study was performed as a descriptive, cross-sectional study in order to determine the level of postpartum breast self-efficacy and the factors affecting insufficient milk perception in postpartum period in primiparous mothers. June 2016 to December 2016 made between the research universe, the Republic of Turkey under the Ministry of Health hospital in a live birth mothers who are the sample of 131 mothers were created. In collecting data; Maternal Diagnosis and Socio Demographic Information Form was obtained using the Poor Milk Perception Scale, Postpartum Lactation Self-Efficacy Scale, Baby's Mother's Milk Quantity Scoring System. Postpartum Lactation Self-Efficacy Scale“increased as the total score increased,”Inadequate Dairy Percentage Scale“total score increased and it was determined that there was no statistically significant relation between”Total Scale“and other scale scores. It was determined that the averages of the total scores of the scales did not show any significant difference in terms of age, education, working conditions of the mothers. The total scores of the scale do not differ according to the examination frequency during pregnancy, gestational week of delivery, information sources, sex of the baby, and the time of the first breastfeeding of the baby. However, it was determined that the birth weight of the baby affected the total scores of ”Postpartum Lactation Self-Efficacy Scale“ and ”Insufficient Milk Perception Scale". Pre-natal breastfeeding, infant care, milk release, maternal nutrition, and training and follow-up are recommended by the midwifery to increase the self-efficacy of primiparous mothers.