Obezite hastalarından gastrektomi operasyonu ile elde edilen mide dokularında glutatyon S-transferaz izozimlerinin aktivitelerinin ve toplam tiyol miktarlarının karşılaştırılması
Comparison of the activities of glutathione S-transferase isozymes and total thiol content of gastric tissues obtained from obesity patients by gastrectomy operation
  1. Tez No: 541803
  2. Yazar: CEYLAN FİDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Obezite, prevalansındaki yükselme eğiliminden, birçok hastalık ve mortalite ile ilişkili olmasından dolayı pek çok ülkede önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Bu çalışmada endojen savunma mekanizmasının önemli üyeleri olan glutatyon molekülü ve glutatyon S-transferaz enzimi üzerine obezite ve ilişkili hastalıklarının etkisi araştırıldı. 39 obez hastasından alınan mide dokusu örnekleri homojenize edildi. GSH düzeyleri analiz edildi. GST enzim aktivitesi ELISA Mikroplaka Okuyucu sistemde CDNB, pNBC, EPNP substratlarına karşı okuma yapılarak belirlendi. Hastalar cinsiyet, yaş, hipertansiyon olgusu, diyabet olgusu ve aile öyküsü parametreleri göz önünde bulundurularak gruplandırıldı. Vücut Kitle İndeksi-GSH-Toplam GST aktivitesi ilişkisinde, toplam GST aktivitesinin yüksek ölçüldüğü durumlarda, GSH miktarı nispeten düşük olarak tespit edildi. Yaş-GSH ve toplam GST ilişkisinde yaş artışı ile beraber GSH düzeyi ve toplam GST aktivitesinde artış gözlendi. Cinsiyete göre yapılan karşılaştırmada, kadın hastalarda, üç farklı substratla ölçülen tüm aktivite değerlerine ait ortalamaların, erkeklerin ortalamalarından yüksek olduğu tespit edildi. Mevcut çalışma Türk popülasyonundaki obez hastaların mide dokularında GST enzim aktivitelerinin ve toplam tiyol miktarının yaş, cinsiyet, hipertansiyon olgusu, diyabet olgusu ve aile öyküsü parametrelerine göre gruplandırılıp karşılaştırıldığı ilk çalışma oldu. Bu çalışma Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Baştabipliği Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun 2012-KAEK-15/(1678) 1800 sayılı onayıyla gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity has become an important public health problem in many countries because of its increasing prevalence, its relation with many diseases and mortality. Studies have shown that obesity is associated with oxidative stress. In this study, the effect of obesity and related diseases on GSH molecule and GST enzyme which are important members of endogenous defense mechanism were investigated. The samples of gastric tissue which was taken from 39 obese patients, were homogenized. GSH levels were analyzed. GST enzyme activity was measured towards CDNB, pNBC, EPNP substrates in the ELISA Microplate Reader system. Patients were grouped according to gender, age, hypertension, diabetes and family history. In the relationship of BMI-GSH-Total GST activity, GSH was found to be relatively low when total GST activity was high. In the relationship between age-GSH and total GST, GSH level and total GST activity increased with age. In comparison with gender, the mean values of all activity values measured in three different substrates averages of female patients were found higher than the averages of males. The present study is the first study to compare activities of GST isozymes and total thiol content in the stomach tissue of obese patients in Turkish population grouped according to age, gender, hypertension case, diabetes case and family history parameters. This study was conducted with the approval (No: 2012-KAEK-15 / (1678) 1800) of Ankara Kecioren Training and Research Hospital Medical Research Ethics Committee.