Uyuşturucu ve uyarıcı madde bağımlılığının ortadan kaldırılmasına yönelik kamu sosyal politikaları
State social policies to overcome drug and stimulant addiction
- Tez No: 541808
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Uyuşturucu madde kullanımı ve ticareti ülkemizde yasal olarak suçtur. Bu nedenle uyuşturucu ile mücadelede Türkiye'de alınan tedbirler bütün devlet kurumlarını içermektedir. Bu kapsamda Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm kurum kuruluşlar uyuşturucu bağımlılığı ve ticareti ile mücadele etmektedir. Uyuşturucu ile mücadelenin amacı sosyolojik ve ekonomik kalkınmayı desteklemektedir. Bu nedenle uyuşturucu ile mücadelede Sivil toplum kuruluşları ve devlet organları kapsamlı bir şekilde çalışmalıdır. Uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle mücadele açısından oluşturulan kamu sosyal politikalarının benimsenmesi için politika amaç ve yöntemlerinin yararlanıcılara net bir şekilde anlatılması gerekmektedir. Bunun için politikaların plan ve geleceğe yönelik yararlarının kapsamlı bir şekilde oluşturulması gerekmektedir. Çalışmamız kapsamında uyuşturucu ve uyarıcı madde bağımlılığının ortadan kaldırılmasında kamu sosyal politikaları incelenmiştir. Bu çerçevede çalışmamızda nitel araştırma yöntemlerin mülakat tekniği kullanılmıştır. Kavramsal çerçeve kısmının yazılmasında literatürde var olan kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Drug use and trade are legally criminal in our country. Therefore, the measures taken in Turkey in the fight against drugs involves all state institutions. Within this scope, all institutions, especially the General Directorate of Security and the Ministry of Health, are fighting against drug dependence and trade. The aim of the fight against drugs is to support sociological and economic development. For this reason, fight against drugs Civil society organizations and state organs should work in a comprehensive way. The policy objectives and methods need to be clearly explained to the beneficiaries for the adoption of public social policies in response to drug and stimulant interventions. For this, the benefits of policies to plan and future need to be comprehensively set up. Public social policies have been examined in the context of the elimination of drug and stimulant substance dependence within the scope of our work. In this framework we use interview techniques of qualitative research methods. The writing of the conceptual framework part was based on the sources available in the literature.