Heterosiklik aminlerden imin taşıyan organosiklotrifosfazenlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of organoscyclotriphosphazenes carrying imine from heterocyclic amins
- Tez No: 541823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, altı imin taşıyan organosiklotrifosfazen elde etmek için hekzaklorosiklotrifosfazen ile 4-formilbenzaldehitten elde edilen hekza(4-formil-fenoksi)siklotrifosfazen (2) ile anilin, 5-amino-2-merkapto-benzimidazol ve heterosiklik primer amin olan 3-aminobenzotiazol, 2-aminoprimidin, 2-amino-3-hidroksipiridin, 2-amino-4-metil-triazol, 2-amino-3,5-dikloro-piridin, 5-amino-1,3,4-tridiazol-2-triazolün tepkimeleri gerçekleştirildi. Tepkimelerin tamamından altı imin taşıyan organosiklitrifosfazen oluşmadığı belirlendi. Yalnız, anilin ve bir anilin türevi olan 5-amino-2-merkapto-benzimidazolden altı imin taşıyan organosiklotrifosfazen oluştuğu tespit edildi. Bileşiklerin yapıları IR ve NMR spektroskopisiyle belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, hexa(4-formyl-phenoxy)cyclotriphosphazene (2) obtained from the reaction of hexachclorocyclotriphsopahzene with 4-formyl-phenol was reacted with primary amines such as aniline, an aniline derivative and some heterocyclic amines for the organoscyclotriphosphazenes containing six imine groups. It was detected that the organocyclotriphosphazenes bearing six imine groups occurred from aniline and an aniline derivative. But, ıt was determined that the organocyclotriphosphazenes bearing six imine groups did not occurred from all slectted some heterocyclic primed amine derivatives. the organocyclotriphosphazenes bearing both formyl and imine groups were obtained from these heterocyclic primary amines. The structure of these compounds were determined by 1H and 31P NMR spectroscopy.