Ankara ilinde yer alan ve üzerinde buğday tarımı yapılan başlıca büyük toprak gruplarındaki organik ve anorganik azot formlarının dağılımları üzerinde bir araştırma
A Study on the distribution of organic and inorganic nitrogen forms in the wheat planted main great soil groups in Ankara
- Tez No: 5732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY HAKTANIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ü ÖZET Doktora Tezi ANKARA İLİNDE YER ALAN VE ÜZERİNDE BU?DAY TARIMI YAPILAN BAŞLICA BÜYÜK TOPRAK GRUPLARINDAKİ ORGA NİK VE ANORGANİK AZOT FORMLARININ DA?ILIMLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Mevlüt BAYINDIR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman! Doç, Dr, Kor ay HAKTANIR 1987, Sayfa: 126 Jüri: Doç.Dr.Koray HAKTANIR Prof.Dr. Hüseyin ÖZBEK Doç. Dr. H. Savaş BAŞKAYA Bu araştırma Ankara İlinde yer alan başlıca büyük toprak gruplarına ait yüzey örneklerinde tüm. organik ve anorganik azot formlarının miktarları ve bunlar in, toprakların toplam azot kap samları içerisindeki yüzde oranlarını belirlemek, toprak örnek lerini bu değerler açısından karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Bunun için üzerinde buğday tarımı yapılan sekiz büyük toprak grubundan oniki yüzey toprağı örneği alınmıştır. Örneklerde top lam azot, hidroliz olabilen toplam azot, hidroliz olmayan (stabil) toplam azot, nitrat azotu, değişebilir amonyum, toplam fikse amonyum, hidroliz olabilir fikse amonyum, hidroliz olmayan fikse amonyum, hidroliz olabilir toplam amonyum, heksozamin, çeşitli aminoasit, amid, hidroliz olabilir organik bağlı toplam amonyum, niâroliz olabilir arta kalan (rest) azot, hidroliz olabilir top lam organik azot ve heterosiklik bağlı azot formları gibi çeşitli azot formlarının miktarları saptanmış ve topraklar birbirleri ile karşılaştırılmışlar dır.Ill Sonuçta toplam organik azot, toplam anorganik azot gibi Dazı ana azot fraksiyonlarının toprak organik maddesine bağlı olarak tipik özellikler gösterdiği, ancak tek tek azot form larının bir toprak grubuna özgü tipik dağılımlarının var ol madığı çeşitli topraklardaki azot formlarının mutlak ve bağıl dağılımlarının farklılıklar gösterebileceği görülmüştür. Araştırma konusu toprakların kısa, orta ve uzun vadede bitkilere yarayışlı olabilecek gerçek azot potansiyelleri hakkında ayrıntılı bilgiler elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Toprak azotu, topraklardaki organik azot, topraklardaki anorganik azot, aminoasit azotu, heksozamin azotu»
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis A STUDY ON THE DISTRIBUTION OP ORGANIC AND INORGANIC NITROGEN FORMS IN THE WHEAT PLANTED MAIN GREAT SOIL GROUPS IN ANKARA Mevlüt BAYINDIR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor J Assoc, Prof »Dr. Koray HAKTANIR 1987, Page» 126 Jury» Assoc. Prof.Dr.Korey HAKTANIR Prof.Dr. Hüseyin ÖZBBK Assoc.Prof.Dr.H.Sevpş BAŞKAYA The objectives of this study were to determine and compare the amounts of all kinds of organic and inorganic nitrogen forms in the surface soil samples taken from the main great soil groups in Ankara, For that purpose, 12 surface samples were collected from 8 great soil groups, from the lands where wheat was planted with various nitrogen forms such as total nitrogen, hydrolized total nitrogen, nonhydrolized (stable) total nitrogen, nitrate-N, exchangeable-NH, total fixed-NH., hydrolized fixed-NH., nonhyd rolized fixed-NH., hydrolized tofal-NH.f hexosamine, various aminoacids, amide, hydrolized organic bounded total-NH., hydrolized partly available (Rest)-N, hydrolized organic-N, heterocyclic-N were measured and soils were compared in terms of N fractions. The results indicated that some major nitrogen forms such as total organic nitrogen, total inorganic nitrogen may be. 'related to organic matter in the soil. There was, however, no typical amount qgp distribution in relation to soil groups where every single nitrogen form was taken '-..into consideration. Detailed information was obtained about the real nitrogen potential of the soil studied, which may become available to plants in short, medium or long periods, KEY WORDS: Soil nitrogen, organic nitrogen in soils, inorganic nitrogen in soils, aminoacid-N, hexosamine-N,