Nörorejeneratif etkisi olduğu bilinen 3 farklı ilacın, sıçanlarda oluşturulan inferior alveolar sinir hasarı üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of 3 different drugs withneuroregenerative effects on inferior alveolar nerve injury in rats
  1. Tez No: 541831
  2. Yazar: AYŞEM YURTSEVEN GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM AK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Oral ve maksillofasiyal cerrahi uygulamalar sırasında oluşan sinir yaralanmaları genellikle kesilme veya kopmadan ziyade ezilme veya gerilme tipi hasarlardır. Böyle sinir yaralanmaları cerrahi işlem gerekmeden farmakolojik ajanlarla rejenerasyon sağlanarak tedavi edilebilir. Bu amaçla birçok farmakolojik ajan deneysel olarak denenmiş ve başarılı sonuçlar bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı periferik sinir rejenerasyonu üzerinde etkileri en çok araştırılan deksametazon, B vitamin kompleksi ve NGF'nin; inferior alveolar sinir üzerinde lokal uygulama sonucu oluşturduğu etkileri saptamak ve karşılaştırmaktır. Çalışmada 24 adet 220-250 g ağırlığında Wistar Albino sıçan kullanılmıştır. Deney hayvanları 4 gruba ayrılmıştır. Tüm hayvanlarda çift taraflı cerrahi olarak açığa çıkarılan inferior alveolar sinirlere 60 sn süre ile moskito pensi kullanılarak ezilme tipi hasar uygulandıktan sonra; lokal olarak gruplara göre 6 hayvanda serum fizyolojik, 6 hayvanda deksametazon, 6 hayvanda B vitamin kompleksi ve 6 hayvanda NGF uygulanmıştır. Postoperatif dönemin ardından tüm hayvanlar mikroskobik inceleme için 21. günde sakrifiye edilmiş ve insizyon yapılarak hasar verilen sinirlerden biyopsi örnekleri alınmıştır. Biyopsi örneklerinin ışık mikroskobunda incelenmesinde miyelin kılıflarının bütünlükleri ve düzensizlikleri ile vakuol oluşumu değerlendirilmiştir. Sonuç olarak deksametazon, B vitamin kompleksi ve NGF'nin rejenerasyona olumlu etkilerinin olduğu; ancak NGF'nin diğer ajanlara göre daha belirgin bir rejenerasyon sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nerve injuries formed during oral and maxillofacial surgical operations occur usually by crush or tension-type damage rather than incision or rupture. Such nerve injuries can be treated by providing regeneration with pharmacological agents without surgical intervention. For this purpose, many pharmacological agents have been experimentally tested and successful results have been reported. The aim of this study was to determine and compare the effects of dexamethasone, B vitamin complex and NGF on peripheral nerve regeneration with local administration on the inferior alveolar nerve. Twenty-four Wistar Albino rats weighing 220-250 g were used in the study. Experimental animals were divided into 4 groups. In all animals, the bilateral inferior alveolar nerves were exposed and damaged with crush-type injury by using a mosquito forceps for 60 seconds. According to the groups, 6 animals were treated with saline, 6 animals with dexamethasone, 6 animals with vitamin B complex and 6 animals with NGF. After the postoperative period, all animals were sacrificed on the 21st day for microscopic examination and biopsy specimens were resected from the nerves. The integrity and irregularities of myelin sheaths and vacuole formation were evaluated in a light microscope. As a result, it was observed that dexamethasone, B vitamin complex, and NGF have positive effects on regeneration, however, NGF provided a more significant regeneration than other agents.