Miyofasyal ağrı sendromunun D tipi kişilik ve çocukluk çağı travmaları ile ilişkisi
The relationship of myofascial pain syndrome with type D personality and childhood trauma
- Tez No: 541916
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT TUNÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ Sevtap Badıl Güloğlu
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Psikiyatri, Physical Medicine and Rehabilitation, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada Miyofasyal Ağrı Sendromu (MAS) tanısı konulan hastalarda D tipi kişilik ve çocukluk çağı travmaları varlığı ile bunların hastalığa etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık, Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniği'nde MAS tanısı konulan ve psikiyatri polikliniğine yönlendirilen 18-60 yaş arası 81 hasta ile benzer yaş, cinsiyet ve medeni durumda olan aynı sayıda sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Vizüel Analog Skala (VAS), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Beck Anksiyete ölçeği (BAÖ), Kısa Form-36 (SF-36), Tip D Kişilik Ölçeği (DS-14), Bedensel Duyumları Abartma Ölçeği (BDAÖ), Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ) uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the presence of Type D personality and childhood traumas and their effects on the disease in patients diagnosed with myofascial pain syndrome (MPS). Eighty-one patients aged between 18 and 60 years who were diagnosed as MPS in the physical therapy and rehabilitation clinic and directed to the psychiatry clinic of Kafkas University Faculty of Medicine Health Practice and Research Hospital and the same number of control groups with similar age, gender and marital status were included in the study. Sociodemographic data form, Visual Analog Scale (VAS), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Short Form(SF-36), Type D Personality Scale (DS-14), Somatosensory Amplification Scale (SAS), Arizona Sexual Experience Scale (ASES) were administered.