Uluslararası kredi derecelendirme notlarının BIST 100 endeksine etkisi: Olay çalışması uygulaması
Impact of international credit rating score on BIST 100 index: Case study application
- Tez No: 541917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN DENİZ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmanın temel amacı 2016 yılı içinde uluslararası KDK' ların Türkiye için vermiş olduğu derecelendirme notlarının BİST 100 Endeksinde işlem gören 100 şirketin hisse senedi getirileri üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırmada BIST 100 Endeksi için 04.11.2016, 23.09.2016, 19.08.2016, 20.07.2016, 18.07.2016 ve 06.05.2016 tarihlerine ait derecelendirme notu açıklamaları ''Olay Çalışması Yöntemi'' ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda 2016 yılında yapılmış olan tüm not duyurularının olay günün daha öncesinde düşüş ya da yükseliş şeklinde piyasayı etkilerken açıklandıkları gün itibariyle BIST 100 Endeks üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Böyle bir sonucun nedeni büyük yatırımcıların ya da piyasa yapıcıların kredi derecelendirme notu ile ilgili bilgileri öncesinde almaları ve piyasanın bu bilgiyi olayın öncesinde fiyatlara yansıtması ile açıklanabilir. Elde edilen bulgular politika yapıcılar, piyasa katılımcıları ve yatırımcılar açısından önemli ve anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
It has led to the emergence of a rating of businesses, countries or investors who want to guarantee themselves. A rating is a measure of whether a borrower can fulfill its principal and interest obligations on time under certain conditions. The credit rating that emerges as a result of the rating indicates the opinions of the Credit Rating Agency (CRA) about whether an individual has the ability to fulfill financial obligations on time. The CRA's are international companies that set out by specific letters that an entity, an institution or an investor can not fulfill their obligations. The main objective of the international research CRA in 2016 's ratings of the notes given to Turkey BIST 100 Index traded in 100 companies are working to demonstrate the impact on stock returns. For the BIST 100 Index, the rating note explanations for the dates 04.11.2016, 23.09.2016, 19.08.2016, 20.07.2016, 18.07.2016 and 06.05.2016 were analyzed with the“Event Study Method”. As a result of the analysis, all of the note announcements made in 2016 were before the day of the event that affected the market in the form of a decline or an upturn, with no effect on the BIST 100 Index on the day they were announced. Such a result can be explained by the fact that big investors or market makers should get the information about the credit rating note beforehand and that the market reflects this information to the prices before the event. The findings are significant in terms of policy makers, market participants and investors.