Gürültüyü azaltan oksijen başlığı kullanımının pretermin oksijen satürasyonu, kalp tepe atımı ve uyku durumuna etkisi
The effect of using noise reduction hood on oxygen saturation, heart rate and sleep state of preterm
- Tez No: 541919
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GÖZEN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırma, gürültüyü azaltan oksijen başlığının preterm bebeğin oksijen satürasyonu, kalp tepe atımı ve uyku durumuna etkisini belirlemek amacıyla Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi (YYBÜ)'nde Nisan 2017- Ekim 2018 tarihleri arasında 80 preterm bebek ile randomize kontrollü deneysel tasarım olarak yapıldı. Araştırma verileri; bebeğe ait tanıtıcı formu, gürültü ölçüm cihazı, ışık ölçer, uyku-uyanıklık durumu ölçüm cihazı ve monitör ile toplandı. Araştırma için etik kurul izni, kurum izni ve ailelerden yazılı onam alındı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız gruplar t testi, repeated measures test, Mann-Whitney U test, Friedman Test, Pearson ki-kare test ve Fisher's exact test kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık p 0,05) ve uyku süreleri açısından anlamlı bir fark olduğu (p< 0,05) bulunmuştur. Araştırmada preterm bebeklerde gürültüyü azaltan oksijen başlığı kullanımının etkili bir girişim olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized controlled experimental design with 80 preterm babies between April 2017 and October 2018 in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) in order to determine the effect of the noise reduction oxygen hood on the oxygen saturation, heart rate and sleep state of the preterm infant. Research data; The infant's identify form, sound meter, photo meter, sleep-wake state device, and monitor were collected. Ethical committee permission, institution permission and written consent from the families were obtained. In the analysis of data, descriptive statistics, independent groups t test, repeated measures test, Mann-Whitney U test, Friedman Test, Pearson chi-square test and Fisher statistics exact test were used. Statistical significance was accepted as p 0.05) and a significant difference in sleep duration between groups (p< 0.05). In the study, it was concluded that the use of noise reduction oxygen hood in preterm infants is an effective intervention.