MSUGT, BOBİ FRS ve TMS/TFRS'nin ölçme/değerleme ve raporlama esaslarına göre analizi
Analysis of MSUGT, BOBİ FRS and TMS/TFRS on measurement / valuation and reporting principles
- Tez No: 541921
 - Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AĞCA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 275
Özet
İşletmelerin farklı ülkelerde faaliyet göstermesi, muhasebe uygulamalarının da bulunduğu ülke mevzuatlarına göre hazırlanması sonucunu ortaya çıkarmıştır. Farklı mevzuatlara göre hazırlanan muhasebe sistemleri ve finansal tablolar, finansal tablo kullanıcılarının, işletmelerin finansal performanslarını karşılaştırılmasını güçleştirmektedir. Bu durum yayımlanan uluslararası finansal raporlama standartları ile bütün dünyada ülke uygulamalarında yeknesaklığı sağlanması, Kobiler için de özel bazı çalışmaların yapılması ihtiyacını ortaya çıkartmıştır. Kobiler için, ihtiyaçlarına uygun, tam setin genel yapısından ayrılmadan onlara özgün daha yalın bir standart yayımlanması ihtiyacı gündeme gelmiştir. Bu doğrultuda KGK tarafından 2014 yılında yerel finansal raporlama standardı çıkarılması için çalışmalara başlamış, yapılan bu çalışmalar 2017 yılında sonuçlanmıştır. 29 Temmuz 2017 tarihli 30138 sayılı resmi gazetede Büyük ve Orta Ölçekli İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS), AB 34 numaralı direktifiyle uyumlu bir şekilde hazırlanarak 01.01.2018 tarihinden itibaren uygulamaya konulmuştur. Bu çalışmanın amacı, Muhasebede yer alan ölçme/değerleme ve raporlama uygulamalarının Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği (MSUGT), Büyük ve Orta Ölçekli İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS) ve Türkiye Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları (TMS/TFRS) açısından karşılaştırmalı olarak inceleyip uygulamada oluşabilecek benzerliklerin ve farklılıkların varlığını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The operation of enterprises in different countries has resulted in the preparation of the accounting practices in accordance with the legislation of the country. Accounting systems and financial statements which prepared in accordance with different legislation make it difficult to compare financial performance of users of financial statements. This situation revealed the necessity of conducting some special works for SMEs with the international financial reporting standards issued in order to ensure uniformity in the country practices all over the world. For SMEs, the need to publish a simpler standard for them, without leaving the general structure of the full set, has come into consideration. In line with this, in 2014, the KGK initiated efforts to issue a local financial reporting standard and these efforts were finalized in 2017. In the Official Gazette No. 30138 dated July 29, 2017, the Financial Reporting Standard for Large and Medium-Sized Enterprises (BOBİ FRS) was prepared in accordance with EU-34 and put into effect as of 01.01.2018. The purpose of this study is to examine and evaluate the measurement/valuation and reporting applications which included in accounting in terms of MSUGT BOBI FRS and TMS / TFRS.