Matematik konularının tarihsel gelişimlerinin senaryo tabanlı öğrenme yöntemi ile anlatılmasının öğrenciler üzerindeki etkileri
The effects on the students by using the scenario based learning method of the historical developments of the mathematics subjects
- Tez No: 541951
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ÇENBERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmanın amacı üçgenler konusunun tarihsel gelişiminin senaryo tabanlı öğrenme yöntemiyle anlatılmasının öğrencilerin başarısı, tutumu, öz yeterlik algısı, matematik kaygısı ve eleştirel düşünme eğilimine olan etkisinin incelemektir. Araştırmada nicel yöntemlerden yarı deneysel desen modeli kullanılmıştır. Deney grubuyla yapılan derslerde üçgenler konusunun tarihsel gelişimi senaryo tabanlı öğrenme yöntemiyle anlatılmıştır. Kontrol grubunda ise dersler geleneksel yöntem kullanılarak işlenmiştir. Araştırmanın örneklemini Konya ili içerisinde yer alan bir devlet okulunda öğrenim gören 9. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Deney grubu (25 öğrenci) ve kontrol grubu (20 öğrenci) olmak üzere 45 öğrenci araştırmada yer almıştır. Veri toplamak amacıyla“Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği”,“Matematiğe Karşı Öz Yeterlik Ölçeği”,“Matematik Kaygısı Değerlendirme Ölçeği”,“Eleştirel Düşünme Eğilim Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Üçgenler Başarı Testi”kullanılmıştır. Veri analizi sürecinde, ölçme araçlarıyla elde edilen veriler analiz edilerek yorumlanmıştır. Araştırma sonunda üçgenler konusunun tarihsel gelişiminin senaryo tabanlı öğrenme yöntemiyle anlatılmasının öğrencilerin başarılarında anlamlı şekilde artış sağladığı görülmüştür. Aynı şekilde, deney grubunun matematiğe karşı öz yeterlik algısı ön test ve son test puanları arasında anlamlı farklılık ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin matematiğe yönelik tutumları arasında anlamlı bir fark olmadığı da bu araştırma kapsamında belirlenmiştir. Eleştirel düşünme eğilimleri açısından deney ve kontrol grubu son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı farklılık görülmüştür. Deney ve kontrol gruplarıyla yapılan dersler sonrasında öğrenci gruplarının matematik kaygı düzeylerinde ise anlamlı farklılıklar ortaya çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of historical development on the subject of triangles by using scenario based learning method upon students' achievement, attitude, self-efficiency perception, math anxiety and critical thinking tendency. In the research, quasi-experimental design was used. The historical development on the subject of triangles in courses was practiced by scenario based learning method with the experimental group. In the control group, courses were followed by traditional method. The sample of the study is composed of 9th grade students, attending a state school in Konya. There were 45 students in the experimental group (25 students) and control group (20 students). In order to collect data,“Attitudes Towards Mathematics”,“Self-efficiency Perception Scale for Mathematics”,“Mathematics Anxiety Rating Scale”,“Critical Thinking Tendency Scale”were used and also“Triangles Achievement Test”which were prepared by the researcher was used, as well. The data obtained by means of data collection tools in the data analysis process were analyzed and interpreted. At the end of the research, it was seen that the historical development on the subject of triangles by using scenario based learning method, increased students' achivement. In the same way, there was a significant difference between the experimental groups' pre-test and post-test scores in terms of self-efficiency perception of mathematics. It is determined that there was no significant differences towards students' attitudes on mathematics. In terms of critical thinking skills, there was a significant difference between the experimental and control group post-test scores in the favor of the experimental group. There was no significant difference in math anxiety levels of the student groups after the lessons practiced with the experimental and control groups.