Takkeci İbrahim Ağa Camisi çinilerinin günümüz kumaş deseni tasarımına uyarlanması üzerine bir araştırma
Research on adapting of takkeci İbrahim Aga Mosque ceramics to contemporary fabric pattern design
- Tez No: 541962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİM ENGİN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
XVI. yüzyıl ve XVII. yüzyıl arasında Osmanlı Devleti her alanda olduğu gibi sanatta da en parlak dönemini yaşamış, günümüze kadar gelen, eşsiz eserler kazandırmıştır. Bu yüzyıllar arası yapılan mimari eserlerde, Geleneksel Türk El Sanatlarının en güzel örnekleri ortaya çıkmıştır. Cami, saray, kervansaray, çeşme, türbe gibi yapıların iç ve dış süslemelerinde kullanılan çiniler dönemlerinin ihtişamını yansıtmaktadır. Konumuz olan bu çiniler sır altı tekniği ile yapılmış, uygulama yerlerine göre saray nakkaşhanelerinde desenlendirilmiş, İznik ve daha sonra Kütahya en önemli imalat yerleri olmuştur. Dönemin, en güzel çini örneklerini görebileceğimiz Takkeci İbrahim Ağa Caminin, (Arakiyeci İbrahim Ağa, Takkeci İbrahim Çavuş Camisi diye de anılır) (1591) çini panolarının motif özellikleri kullanılarak hazırlanan özgün, tekstil tasarımları, araştırmanın geçmiş ile gelecek köprüsünü oluşturma çabasıdır. Bu çalışmada, Osmanlı Çini Sanatı'nın görsel bir anlatım dili olduğu ve bu dilin günümüz tasarımcıları tarafından kabul görmesi, dolayısıyla caminin tanıtımına katkıda bulunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Between the 16th and 17th century, Ottoman Empire reached its peak period in every single discipline especially in art which culminated in distinguish level of work of arts and extend until today. Architectural works made between 16th and 17th centuries are the best samples of traditional Turkish handcraft. Ceramics used for interior and exterior ornaments of structures like mosque, palace, caravansary, fountains and mausoleums reflect the magnificence of these periods. As a highlight of this research subject, these ceramics are made by using under glaze technique. The design process was carried out within a traditional Ottoman design atelier (which is commonly known as“saray nakkashanesi”) where each pattern needs to be tailored based on each application areas. Iznik and Kutahya were the most significant ceramic production sites during these periods. The main objective of this research is to build a bridge between the traditional pattern (past) and contemporary textile design (future) by adapting the patterns from the ceramics of Takkeci Ibrahim Aga Mosque, which is also known as Arakiyeci Ibrahim Aga or Takkeci Ibrahim Cavus (1591) to unique textile designs. These patterns are the samples of the most beautiful patterns from Ottoman periods. This research also aims to represent Ottoman ceramic art as an accepted 'visual expression language' by today's designers and promote the mosque to public in general.