Oğlaklarda 7 aylık yaşa kadar canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışında tekrarlanma derecesinin hesaplanması
Calculations on the repeatability of live weight and live weight gain in kids up to 7 month of age
- Tez No: 6740
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ELİÇİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1989
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi O?LAKLARDA 7. AYLIK YAŞA KALAS CANLI A?IRLIK VE CANLI A?IRLIK ARTIŞINLA TEKRARLANMA DERECESİNİN HESAPLAMASI Ayşe Nur SARI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilin Dalı Danışman: Prof.Dr. Ayhan ELİÇİN 1989, Sayfa: 62 Jüri: Prof. Dr. Ayhan ELİÇİN Prof.Lr.Lütfi ÖZ CAN Yrd. Doç. Dr. Pıra t CENGİZ Bu araştırma ile Akkeçi oğlaklarında 6. ayın sonu na kadar birer aylık pery otlarla saptanan canlı alırlıklar üzerine etki eden doğum ağırlığı, cinsiyet ve ana yaşına göre standartlaştırılmış verilerden canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışının tekrarlanma dereceleri hesaplanmıştır. Araştırma materyalini A. Ü. Ziraat Fakültesi Zoo tekni Bölümü Hayvancılık İşletmesinde yetiştirilen Akke çi oğlakları oluşturmuştur. Akkeçi oğlaklarında canlı ağırlığın tekrarlanma derecesi doğun ağırlığı dahil bir birini izleyen ilk 2,3, 4, 5, 6 ve 7 veriden sırasıyla 0.0369+0.13227, 0.3187+0.08530, 0.4006+0.07131, 0.4571+ 0.06432, 0. 4514+0. 061lîve 0.5081+0.05756 olarak tahmin edilmiştir. Doğum ağırlığı dikkate alınmadan yine bir birini izleyen ilk 2, 3, 4, 5 ve 6 veriden canlı ağır lığın tekrarlanma dereceleri sırasıyla 0.6256+0.08061, 0.5950+0.06780,0.6034+0.06026, 0.5 611+0. 059 60*~ve 0.6080+0.05416 olara k~bulunmuş tur. Canlı ağırlık artışı na ait tekrarlanma dereceleri aylık canlı ağırlık fark larına ait değerlerden hesaplanmıştır. Ancak farklı sayıda kayıttan hesaplanan tekrarlanma derecelerinin hiçbiri istatistik olarak önemli bulunmamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Oğlak, canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, tekrarlanma derecesi
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis CALCULATIONS OH THE REPEATABILITY OF LIVE WEIGHT AND LIVE WEIGHT GAIN IN KÎD3 TJP TO 7 "T&OHTH OF AGE Ayşe Nur SABİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. Ayhan ELÎÇÎN 1989, Page: 62 Jury: Prof.Dr. Ayhan ELİÇİN Prof.Dr.Lütfi ÖÇCAN îssoc.Prof.Dr.Fırat CENGİZ In this study, the repeatability of the live weight and live weight gain were calculated in Akkeçi kids from the data standardized according to the birth weight, sex and mother1 s age which affect the mounthly live weight until the 7 th month of age. The live material of the research were bred at. the Department of Animal Science of the Faculty of Ag riculture in Ankara, The repeatability of the live weight of the Ak keçi kids were estimated for the successive 2, 3, 4, 5, 6 and 7 data including the birth rate to be 0.0369+ 0.13227, 0.3187+0.08530, 0.4006+0.07131, 0.4571+0.06432, 0. 4514 +0.06131 and 0.5081+0.05756 respectively. The repea tability of the live weight, without taking the birth- weight into consideration were found to be 0.6256+0.080.61, 0.5950+0.06^80, 0.60 34+0JD5026, 0.5611+0.05960 and 0.6080+ 0.05416 for the first~2, 3, 4, 5 and~6 data respectively. The repeatability of the live* weight gain were calculated from the montly differences in live weights. Nevertheless, none of the repeatability calculated from the successively different number of records was statistically significant. KEY WORDS: kia, the live weight, live weight gain, repeatability.